Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo Janu Šafránkovi, oběti justičního omylu

Ministerstvo spravedlnosti se po letech omluvilo muži, kterého soudy poslaly neprávem do vězení. Jan Šafránek byl v roce 1992 odsouzený za znásilnění, které nespáchal. Minulý týden za to vysoudil odškodnění 4,9 milionu korun. Dnes mu ministerstvo poslalo písemnou omluvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Šafránek | Zdroj: ČTK

„Pan Šafránek se stal obětí justičního omylu, když byl odsouzen za čin, který nespáchal. Ministerstvu spravedlnosti je nesmírně líto, že k této situaci došlo. A žádá pana Šafránka, aby přijal omluvu za sérii chyb státních zástupců a soudců,“ potvrdila mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Jan Šafránek, neprávem odsouzený v roce 1992 za sexuální napadení, má dostat od státu téměř pětimilionové odškodné. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 2. Podle něj byla způsobená újma skutečně značná a muž musel na osvobozující rozsudek velmi dlouho čekat.

Verdikt soudu ocenil Šafránkův obhájce Petr Kočí. „Rozhodnutí vnímáme jako příznivý krok na cestě pana Šafránka za spravedlností, která trvá skoro 20 let,“ řekl.

Jan Šafránek měl v roce 1992 na Chrudimsku pod pohrůžkou smrti donutit ženu k sexu. Za to mu soud uložil jeden rok vězení. V roce 2006 policie vypátrala skutečného pachatele. Šafránek byl následně osvobozen a stát mu vyplatil 409 tisíc korun za ušlý zisk.

Celkově ale postižený žádal odškodné za nemajetkovou újmu až 32 milionů korun. Trestní stíhání a následné odsouzení totiž výrazně ovlivnilo jeho rodinné vazby. Proces také podle soudkyně znemožnil Šafránkovi navázat další vztahy, oženit se a mít děti.

Podle Šafránkova obhájce zatím není jasné, jestli s jeho klientem proti nově přiznané částce skoro pět milionů korun podají odvolání.

Veronika Neprašová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme