Blažkův úřad ruší od ledna sekci vězeňství. ‚Dojde k úspoře čtyř milionů ročně,‘ tvrdí náměstek

Ministerstvo spravedlnosti vedené Pavlem Blažkem (ODS) přistoupilo k „zeštíhlování“, ke kterému se zavázala současná vláda. Od ledna příštího roku zruší sekci vězeňství a resortní kontroly, zjistil iROZHLAS.cz. A plánuje i další organizační změny a přesuny útvarů. Očekávaná úspora má být více než čtyři miliony korun ročně. Kroky vychází z externí analýzy, kterou si resort nechal letos vypracovat u společnosti Ernst & Young.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zruší jednu celou sekci svého úřadu. Plánuje tím ušetřit na platech 4 miliony ročně

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zruší jednu celou sekci svého úřadu. Plánuje tím ušetřit na platech 4 miliony ročně | Foto: Radek Vebr | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„Přijali jsme komplexní změnu organizačního řádu, která v souladu s programovým prohlášením vlády zeštíhluje strukturu ministerstva spravedlnosti,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Blažkův náměstek Antonín Stanislav.

Co ukázala analýza fungování Blažkova resortu: procesní slepota, složitý web a zaostalá digitalizace

Číst článek

Úřad se ke změnám rozhodl na základě externí analýzy společnosti Ernst & Young, kterou si nechal vypracovat letos za více než milion korun. Více si o jejím obsahu můžete přečíst ZDE. Tu si zadal, aby naplnil jeden z programových slibů vlády, která si dala za cíl do konce letošního roku představit plány na snížení počtu úřednických míst a také zrušit zbytečné úřední úkony.

„Dochází k lepšímu provázání agend a tím efektivnější činnosti. V tomto důsledku se ruší celá jedna sekce, a to sekce vězeňství a resortní kontroly,“ představil Stanislav jedno z hlavních opatření, ke kterému se úřad rozhodl od nového roku přistoupit.

Pod tuto sekci spadá odbor kontroly, oddělení inspekce a také stavební úřad vězeňské služby. Její revize ale byla nasnadě. V rámci této sekce se totiž řešila také agenda týkající se udělování milostí. Tu na ministerstvo spravedlnosti převedl exprezident Miloš Zeman před deseti lety v roce 2013. Současný prezident Petr Pavel se ji ale rozhodl opět převzít.

Část organizační struktury ministerstva spravedlnosti. Sekce vězeňství a resortní kontroly má být od ledna 2024 zrušena | Zdroj: Web ministerstva spravedlnosti

Čtyři miliony ročně

Vedení úřadu plánuje i další dílčí organizační změny třeba v oblasti odškodňování obětí trestných činů. Na slabé stránky této agendy upozorňovala právě analýza Ernst & Young. „Agenda v oblasti poskytování peněžité pomoci obětem trestných činů naráží na omezené kapacity a přetěžování stávajících zaměstnanců,“ zněla jedna z výtek.

Vnitro rok tvořilo pro ministry návod k zeštíhlení státu. Blažkův úřad si přesto zadal analýzu za milion

Číst článek

V dokumentu se dále zmiňovalo, že odškodňování obětí nemá garanta, který by zajišťoval propojení legislativy, dotací či poskytování informací. Že možnosti podpory pro oběti trestných činů nejsou dostatečně komunikovány. A také že na ně není vyčleněno dost peněz.

Také by podle náměstka Stanislava mělo dojít k přesunu několika útvarů, a to za „účelem lepší komunikace a efektivnější činnosti“. „Dále pak efektivnější nastavení útvarů provádějících veřejnosprávní kontrolu v rámci resortu spravedlnosti či nastavení lepší činnosti v oblasti soudních znalců. Jedná se o soubor opatření logicky na sebe navazujících v kontextu právě provedené analýzy agend,“ vysvětlil.

Díky změnám podle něj ministerstvo ušetří na platech vedoucích zaměstnanců. A to přes čtyři miliony ročně. Tím mimo jiné obhajuje, že si vedení úřadu externí analýzu zaplatilo: „Pokud bychom porovnali náklady vynaložené na analýzu s úsporami z ní plynoucí, tak jen na úspoře za rušená vedoucí místa se nám vrátí za tři měsíce roku 2024.“

Metodika vnitra

Zeštíhlení státu do konce roku? Ve Strakovce už leží návod, ministři ho nemají, úspora je nejasná

Číst článek

Analýzu si ministerstvo zadalo v únoru letošního roku a zaplatilo za ni 1,1 milionu korun. V té době přitom úředníci na resortu vnitra už řadu měsíců pracovali na metodice revize státních agend, která je určená pro všechna ministerstva zdarma. Server iROZHLAS.cz ji blíže popsal ZDE.

Blažek a jeho podřízení na to ale nechtěli spoléhat a nechali si fungování ministerstva spravedlnosti zhodnotit externě. Podle Stanislava analýza agend justice byla připravená už v loňském roce.

„S cílem provedení vyhodnocení v roce 2023 a realizace prvních opatření již od 1. ledna 2024, což se ve světle snížení objemu finančních prostředků v platové oblasti pro rok 2024 ukázalo jako velmi prozíravé,“ mínil náměstek.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme