Ministerstvo ustoupilo poslancům, vojenské odvody zřejmě povinné nebudou

Plnoletí Češi a Češky zřejmě znovu k povinnému vojenskému odvodu nepůjdou. Ministerstvo obrany po středečním jednání ustoupilo poslancům a na původním záměru netrvá. Do budoucna tak pravděpodobně budou odvody dobrovolné, nebo jen při ohrožení země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičný odvod branců v Jihlavě | Foto: Daniel Zach

K povinnému odvodu, tedy na zdravotní a osobnostní testy, měli jít od roku 2017 všichni plnoletí občané České republiky. Muži i ženy.

Armáda tak chtěla mít průběžný přehled o tom, kolik lidí by mohla v případě potřeby povolat do zbraně. Tento návrh v rámci novely branného zákona už začátkem dubna schválila vláda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Povinné vojenské odvody pravděpodobně ministerstvu obrany neprojdou. Proti se postavili poslanci z branného výboru. Víc od Evelyny Kulíškové

Novela ale v této podobě narazila na odpor na sněmovním výboru pro obranu.

Poslanci kritizují hlavně to, že Česko má velký podstav v profesionální armádě i aktivních zálohách. A nábor branců, který by spolknul až 230 milionů korun ročně, tomu nijak nepomůže.

„Prioritou naší obrany a zajištění alianční obrany je profesionální armáda. Primárně je třeba se starat o doplnění profesionální armády, její modernizaci a rozpočet. Jsme silně na podstavech, v zálohách jsme zhruba na 30 procentech. Rekrutace branců a odvody, bez toho, že by následoval výcvik, se nám jevila jako málo smysluplná,“ vysvětluje místopředseda výboru pro obranu za KDU-ČSL Ivan Gabal.

Podle něj ale ministerstvo obrany po středečním jednání výboru nakonec ustoupilo a je ochotné přistoupit na kompromis.

Cvičný odvod branců v Jihlavě | Foto: Daniel Zach

Jestli vojenské odvody nebudou povinné, zatím není jisté. Rozhodnuto by mělo být až v červenci, kdy návrh novely branného zákona projedná sněmovna.

Podle informací z branného výboru by se ale odvody do budoucna měly týkat jen dobrovolníků.

Ti, kteří by se na vojnu přihlásili, by pak měli povinná cvičení.

Podle mluvčího Jana Pejška si ministerstvo obrany na toto téma nechalo zpracovat i průzkum, podle kterého veřejnost brannou povinnost neodmítá:

Přehrát

00:00 / 00:00

Obnovení povinných plošných odvodů se do branného zákona nedostane. O tématu mluví poslanci Bohuslav Chalupa (ANO) a Alexandr Černý (KSČM)

„Drtivá většina veřejnosti vnímá současnou bezpečnostní situaci jako zhoršenou a že je třeba posilovat naši obranyschopnost všemi možnými způsoby. Většina lidí se kloní k tomu, že by veřejnost měla být nějakým způsobem více zapojená do obrany této země."

"Výsledky jsou poměrně překvapující v tom, že tam nebylo tolik odmítavých odpovědí, jak by si možná někteří mohli myslet.“

Výsledky průzkumu podrobněji představí ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO zítra.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme