Ministerstvo vnitra a policejní prezídium čelí kritice občanských demokratů

Občanští demokraté chtějí, aby premiér Jan Fischer zasáhl do působení ministra vnitra Martina Peciny. Vytýkají mu personální změny na policejním prezidiu, za kterými podle exministra Ivana Langera stojí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer (ODS) | Foto: Štěpán Kotrba

Odchod náměstka Jiřího Houby ODS pokládá za porušení služebního zákona ze strany policejního prezidia. ODS ústy svého místopředsedy a bývalého šéfa resortu vnitra Ivana Langera tvrdí, že se jedná o politicky motivované rozhodnutí ministra vnitra Martina Peciny.

Občanští demokraté tak čekají, že premiér Pecinovi připomene mandát vlády. Podle Langera totiž nemá úřednický kabinet k odvolávání vysoce postavených úředníků pravomoci.

"Je to nerespektování mandátu úřednické vlády. Je to porušování zákonů. A to jak lustračního, tak také služebního zákona. Myslím si, že to vrhá špatné světlo nejen na ministra vnitra a jeho prvního náměstka, ale také na policejního prezidenta," prohlásil Langer.

Vedení policejního prezidia zdůvodnilo Houbovo nahrazení jeho chystaným odchodem do civilu.

Sociálním demokratům personální změny ve vedení policie nevadí. Podle stínového ministra vnitra ČSSD Františka Bublana je personální obsazení policejního prezídia věcí jeho nejvyššího šéfa, policejního prezidenta, a do jeho funkce by mu neměl nikdo mluvit.

"To, že tomu tak nebylo za minulého vedení ministerstva vnitra, je věc Ivana Langera, protože ten docela násilně dosazoval lidi na jednotlivé posty," řekl Bublan.

Přečtěte si také:
Nebudu krátit rozpočet policie, říká ministr Pecina

Václava Marešová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme