Ministerstvo vnitra chce bojovat proti krádežím aut a jejich následnému prodeji

Zakročit proti obchodu s kradenými auty nebo jejich díly chce ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Podle něj je totiž v Česku jeden z nejvyšších počtů kradených aut v Evropě. Jen málokdy se ale případ opravdu vyřeší. Vládě dnes proto představil plán, jak chce situaci řešit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automobily na parkovišti

Automobily na parkovišti | Foto: Jan Rosenauer

Každý čtvrtý trestný čin je u nás krádež auta, tvrdí ministr vnitra Ivan Langer. Auta se pak často prodávají dalším majitelům nebo se jejich části vykupují na náhradní díly. To by se právě mělo změnit. Do budoucna by se proto měly zpřísnit kontroly na vrakovištích, aby nebylo možné bez dokladu o původu auto nebo jen jeho díl vykoupit, případně prodat. Policie by také nově měla mít na vrakoviště přístup.

"Klíčové je povinnost identifikace - nemůžu nic vykoupit, pokud nemám identifikován původ. Současně povinnost takovouto identifikaci v registru vést," řekl Ivan Langer.

Změny by pak čekaly i evidenční prohlídky aut, které by měly být podrobnější. Podle Martina Krejčíka ze společnosti Cebia, která se zabývá identifikací a prověřováním vozidel, by ale celý boj proti prodeji kradených aut měl směřovat právě na Stanice technické kontroly.

"Podstatné je, aby byly i Stanice technické kontroly zainteresovány do toho procesu s tím, že pokud vydají na vozidlo prohlášení, že je v pořádku po stránce identifikační, budou za to i hmotně odpovědné."

Kontroly při dovozu aut, ale například i při změně majitele zavedlo už Maďarsko. Podobný systém praktikují i na Slovensku nebo v Nizozemsku.

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme