Ministerstvo vnitra chce výrazně zpřísnit podmínky pro žadatele o informace

Získat informace o platech politiků a jejich poradců bude napříště výrazně složitější. Počítá s tím novela zákona o svobodném přístupu k informacím, kterou do připomínkového meziresortního řízení poslalo ministerstvo vnitra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finanční úřad v Hořovicích na Berounsku

Finanční úřad v Hořovicích na Berounsku | Foto: Petr Kološ

Doteď bylo možné žádat informace o platech všech příjemců placených z veřejných zdrojů. Nově to půjde jen u politiků, na které se vztahuje zákon o střetu zájmů. Řízení o vydání informace se také výrazně prodlouží.

„Úředník, bude-li chtít, zmotá věc ještě mnohem více než dnes a vytvoří několik pater složitosti. Takže já se obávám prodloužení toho procesu,“ říká Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

Podle novely už například také nebude možné žádat o podklady, podle kterých úřad rozhoduje, nebo o záznamy z neveřejných jednání. Poskytování informací se má napříště řídit správním řádem.

„Velmi významný rys je podřízení pod běžné správní řízení, což bude především znamenat obrovské množství obstrukčních příležitostí, protože to je norma velmi složitá, zaměřená na různá věcná řešení jako stavby budov, vodoprávní díla – a to vůbec neodpovídá fenoménu informací,“ tvrdí Kužílek.

Také Radiožurnálem oslovení právníci se obávají, že zodpovídání dotazů se protáhne a prodraží. Náměstek ministra spravedlnosti František Korbel hodnotí řadu úprav jako nadbytečné.

„Podle mého názoru je ta novela možná příliš rozsáhlá, spoustu otázek a problémů vyřešila již judikatura, která velmi rozšířila stávající výklad zákona o svobodném přístupu k informacím. A ta novela jde možná o krok zpět,“ domnívá se Korbel. Norma ale podle něj přináší i několik pozitivních změn.

„Nechci novelu kritizovat jako celek, jsou v ní i některá velmi dobrá ustanovení, jako je například informační příkaz ze strany nadřízeného orgánu. To je mechanismus, který by měl zabraňovat dnešnímu pink-pongu mezi nadřízeným a podřízeným orgánem a měl by vést ke zrychlení poskytování informací,“ dodává náměstek ministra spravedlnosti.

Martin Drtina, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme