Ministerstvo vnitra chce změnit pravidla pro udělování studentských víz

Česko zjednodušuje přístup zahraničních studentů na tuzemské vysoké školy. Ministerstvo vnitra chce do tří let změnit pravidla pro udělování studentských víz. Dlouhé čekací doby na ambasádách a byrokratické obstrukce tak odpadnou. Povolení k vysokoškolskému studium získají cizinci jednodušší cestou. Vysoké školy tak nebudou přicházet o nadějné talenty ze zahraničí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učebna

Učebna | Foto: Tomáš Adamec

Když si dnes zahraniční student vybere některou z českých škol, musí se obrnit trpělivostí. Čekací lhůty na povolení se protahují na dlouhé měsíce a stává se, že nakonec cizinci studium v Česku vzdají. Ministerstvo vnitra proto plánuje v novém zákoně o pobytu cizinců jiná pravidla pro udělování víz.

„Koncept zákona předpokládá takzvané národní vízum, což je obdoba dnešního dlouhodobého víza na dobu až jednoho roku. To znamená vstup na území České republiky na dobu až jednoho roku, bez možnosti prodloužení na území České republiky. V případě studentů se to týká zejména výměnných pobytů, jednosemestrálních až dvousemestrálních studentských pobytů,“ říká Pavla Novotná z odboru azylové a migrační politiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek si můžete také poslechnout

Tedy o půl roku delší možnost zůstat na české škole. Studentské vízum potřebují zpravidla cizinci ze třetích zemí, žijící mimo Evropskou unii. Musejí doložit přijetí ke studiu, dostatek peněz a hlavně potvrzení o ubytování. Právě doklad o bydlení, pokud student zamíří na kolej, vyřizují školy. Ověřují ho u notáře.

„Žádosti ověřujeme červeným, kulatým razítkem, což je úřední ověření dokumentu. Přesto je potřeba to ještě notářsky ověřit,“ popisuje Kateřina Mudrová ze zahraničního oddělení Vysoké školy ekonomické v Praze.

Registrovaný ubytovatel

Jedna úřední kopie stojí zhruba třicet korun. A v počtu tisíců zahraničních studentů tak školy zaplatí nemalé peníze. Úředním ověřením student státu dokládá, že někde nebydlí načerno. Ministerstvo vnitra i v tomto případě plánuje změnu.

„Rádi bychom zavedli něco, jako je registrovaný ubytovatel, který by tím pádem mohl věci zasílat a možná i elektronicky zasílat právě na ministerstvo vnitra informaci o tom, že tam má studenty ubytované, zejména třeba koleje,“ vysvětluje Pavla Novotná.

Vysoké školy takovou změnu vítají. Stejně tak další nové pravidlo, které bude s novým zákonem platit. „Budeme požadovat, aby školy potvrzovaly znalost cizince vyučovacího jazyka, protože s tím máme poměrně špatné zkušenosti, kdy potvrzení o přijeté ke studiu získávají cizinci, kteří nejsou schopni komunikovat ani v základních konturách vyučovacím jazykem,“ dodává Novotná.

Dnes jazykové schopnosti kontrolují zahraniční oddělení univerzit. Povinnost studenta doložit výše jeho konta pro pobyt v Česku ale zůstane. To je při půlročním pobytu 55 tisíc korun. Například vysokoškoláci z Číny ale na takovou jednorázovou kauci mnohdy nemají peníze. Studentská víza proto budou tématem dalšího jednání České konference rektorů.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme