Ministerstvo vnitra do dvou týdnů podá nový návrh na zákaz Dělnické strany

Ministr vnitra Martin Pecina sdělil, že za čtrnáct dní odešle k soudu nový návrh na zrušení Dělnické strany, když první návrh, zpracovaný exministrem Langerem v březnu soud zamítl s tím, že neobsahoval dostatek přesvědčivých důkazů. Nový návrh nesouvisí s dubnovým žhářským útokem na romskou rodinu ve Vítkově, řekl Rádiu Česko náměstek ministra Jiří Komorous, který je pověřen bojem s extrémismem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělnická strana v Bílině na Teplicku

Dělnická strana v Bílině na Teplicku | Foto: Tomáš Šácha

Komorous v rozhovoru doslova uvedl: "I kdyby takovýto moment byl, jako že nebyl, takové informace se nyní nebudou zveřejňovat." Náměstek předpokládá, že nový návrh na zákaz Dělnické strany, který zpracovával široký expertní tým, by už měl u soudu slavit úspěch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr vnitra Martin Pecina sdělil, že za čtrnáct dní odešle k soudu nový návrh na zrušení Dělnické strany. Co si myslí Jiří Komorous, náměstek ministra?

Komorous také prohlásil, že nelze sice vyloučit, že v případě zákazu Dělnické strany nezaloží extrémisté novou stranu podobného charakteru, ale existují účinné nástroje, jak jim to značně ztížit. "I kdyby se tak stalo, jsou zde nyní účinné nástroje, které slouží k tomu, aby takovéto nové subjekty nevznikaly nebo aby bylo obtížné je zakládat. Cílem je, aby extrémisté viděli, že jim tady pšenka nepokvete," uvedl Komorous.

Odborník na extrémismus z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jan Charvát však tak optimistický není. "Stačí, aby ministerstvo použilo informace, které má, a nový návrh bude kvalitnější. Neznamená to ale, že bude úspěšné, protože soud má poměrně jasnou představu o tom, kdy je možné přistoupit k zákazu politické strany a ty podmínky, které musí předkladatel splnit, jsou poměrně obtížné. Nicméně šance na úspěch je nyní větší," řekl Charvát Rádiu Česko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrh na rozpuštění Dělnické strany chce ministerstvo podat do 14 dnů. U telefonu je odborník na extrémismus z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jan Charvát.

Podle Charváta se situace v Česku od prvního neúspěšného podání návrhu na zákaz Dělnické strany příliš nezměnila, jen zájem médií je větší, a také policie a státní orgány jsou nyní poněkud aktivnější.

Podle odborníka na extrémismus Charváta je také velmi pravděpodobné, že ti, kteří organizovali žhářské útoky ve Vítkově, jsou v kontaktu s Dělnickou stranou. "Za těmi útoky totiž zřejmě stojí lidé, kteří jsou déle sloužícími aktivisty. A ti jsou dnes všichni shromážděni kolem Dělnické strany, protože tato komunita je poměrně malá a příliš se neobměňuje," prohlásil Charvát.

Charvát také připustil, že policie byla v minulosti od roku 1990 velmi benevolentní, stejně tak soudy a další státní orgány, které problémy s narůstajícím rasismem bagatelizovaly. "To pomohlo vytvoření té krajně pravicové scény i jejich pocitu beztrestnosti, který u nich velmi dlouho přetrvával," uzavřel Charvát.

O pokusu o zrušení DS:
Po žhářství ve Vítkově dosáhnu rozpuštění Dělnické strany, věří Pecina
Premiér zkritizoval soud za nezrušení Dělnické strany
Soud nerozpustil neparlamentní Dělnickou stranu
Dělnická strana demonstrovala poblíž kongresu ODS proti návrhu na zrušení
Vláda požádá Nejvyšší správní soud o zrušení Dělnické strany

O extremismu:
Na Příbramsko se sjeli extremisté
Za Romy přijeli do Husince extremisti, policie zasahovat nemusela
Policisté v Mostě zasáhli proti pochodu extremistů, 14 lidí zadrželi
Všichni zadržení extremisté jsou podle policie členy Národního odporu
Policie zadržela v Praze několik desítek příznivců DS

Ondřej Černý, Dana Votýpková, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme