Ministerstvo vnitra dostalo podklady pro zákon o regulaci lobbingu

Podoba regulace lobbingu dostává konkrétnější obrysy. Pracovali na ní odborníci, kteří ji předávají ministerstvu vnitra. To má na starosti přípravu zákona o lobbingu. Zpráva je souhrnem základních doporučení a stanovisek, na kterých se shodla dvacetičlenná skupina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze

Peníze | Foto: Magdaléna Trusinová

„Tuto zprávu zároveň doplňují závěry z výzkumu o lobbingu, které v roce 2011 realizoval Sociologický ústav Akademie věd,“ řekl Rádiu Česko koordinátor projektu Expertní stoly o lobbingu Vojtěch Prokeš z Respekt institutu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lobbing a jeho regulace. Telefonujeme s Vojtěchem Prokešem z Respekt institutu.

Organizátoři oslovili zástupce všech poslaneckých klubů, Senátu, Evropského parlamentu, ministerstev vnitra a spravedlnosti, akademické sféry, advokátních a poradenských společností, svazů a nevládních organizací. „Shoda krystalizovala pomalu, ale o to je asi cennější,“ uvedl Prokeš.

Inspiraci hledali v zahraničí, například u Evropského parlamentu, kde platí pravidla pro lobbing. V rámci panelu vystoupili tři až čtyři zahraniční hosté, kteří představili srovnávací koncepce regulace lobbingu napříč Evropou, Spojenými státy nebo Kanadou.

„Experti doporučují regulovat lobbing a do prostředí české společnosti, do prostředí České republiky doporučují zavést povinnou zákonnou formu regulace, která podle nich oproti různým dobrovolným schématům typu dobrovolný etický kodex bude mít daleko větší efekt, bude lépe vymahatelná. Ty dobrovolné formy typu kodexu považuji spíše za vhodný doplněk zákonné formy,“ dodal koordinátor.

Podle něj by měl vzniknout i registr lobbistů.

„Na registru se shodli nejenom experti, ale i zástupci firem a korporací i česká veřejnost, což se právě ukázalo v těch výzkumech, které realizoval Sociologický ústav, takže tam ta shoda je poměrně jednoznačná. Dále by lobbisté měli mít za povinnost, kromě toho registrovat se, zveřejnit svého zaměstnavatele, dobu a způsob uskutečnění lobbingu a také téma, ten samotný předmět lobbingu, o co tam šlo,“ doplnil Prokeš.

Podklady jsou teď na ministerstvu vnitra, se kterým Respekt institut hodlá spolupracovat tak, aby byl zákon připraven k projednání do Poslanecké sněmovny.

Marián Vojtek, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme