Ministerstvo vnitra dostane do rozpočtu na příští rok o tři miliardy korun víc

Ministerstvo vnitra dostane příští rok víc peněz. Rozpočet se zvýší přibližně o tři miliardy korun. Po schůzce s ministrem financí Andrejem Babišem z hnutí ANO to řekl ministr Milan Chovanec z ČSSD. Víc než miliarda korun půjde na řešení uprchlické krize, zbytek dostane policie a hasiči.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Chovanec

Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

V rámci migrační politiky dostane vnitro víc peněz na navýšení počtu zaměstnanců, kteří budou pracovat s uprchlíky, i policistů, kteří budou dohlížet v této souvislosti na bezpečnost.

To podporuje i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD. „Jsem přesvědčen o tom, že na straně policie a příslušných pracovníků státní správy musí být vytvořeny dostatečné kapacity pro to, aby Česká republika tento problém zvládla. Aby zajistila veřejný pořádek a dodržování zákonů,“ uvedl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo vnitra dostane příští rok víc peněz. Rozpočet se zvýší přibližně o tři miliardy korun

„Vedle toho musíme dál tlačit na Evropskou unii. To je problém, který se musí řešit na vnějších hranicích, v Itálii, Řecku a Maďarsku. My to nevyřešíme, my pouze řešíme důsledky krize,“ řekl Chovanec.

Podle něj se dohodnutá částka jedné miliardy a sto milionů korun může zvýšit až na dvě miliardy.

„Ministerstvo financí bude počítat s tím, že pokud se situace bude negativně vyvíjet, to znamená, že bude imigrační tok sílit, zbytek peněz se uvolní z rezervy ministerstva financí,“ doplnil Chovanec.

Andrej Babiš ustoupil resortu vnitra a dal mu nakonec podstatně víc, než původně plánoval. Kvůli uprchlické krizi má teď při sestavování rozpočtu podle něho vnitro prioritu.

„Potřebujeme rozšířit centra pro uprchlíky. Dnes máme tři a musíme je rozšířit na pět,“ vysvětlil.

Policisté a hasiči

Chovanec chtěl víc peněz i na navýšení platů hasičů a policistů. Na platy hasičů chce přidat ještě letos. Dále bude požadovat 800 milionů korun na už fungující projekty a provoz policie. I tam by se podle obou ministrů mohly rezervy najít.

S původním návrhem rozpočtu svého resortu, který měl být o 1,6 miliardy vyšší než ten letošní, nebyl Milan Chovanec vůbec spokojený. A to přes to, že počítal se 700 miliony korun pro Českou poštu a třemi procenty na navýšení mezd.

„Nereflektuje případné navyšování policistům a hasičům. Nereflektuje, že bychom měli posílit investice,“ vysvětlil ministr.

Neshody na penězích, které pro jednotlivé resorty ministerstvo financí navrhlo, vyřešil ministr Babiš osobním jednáním se šéfy resortů a ještě před vládními prázdninami se sešel s většinou z nich. Ministra vnitra si nechal, jak řekl, až po dovolené:

Dobrovolníky nechtějí uvolňovat z práce. Obrátíme se na vládu, říká šéf hasičů Ryba

Číst článek

„Ministr vnitra stále přichází s novými extra požadavky na rozpočet. Také tento rok nejvíce čerpá rozpočtové rezervy, i když samozřejmě některé věci jsou objektivní.“

Milan Chovanec veškeré požadavky svého resortu předal ministerstvu financí i s odůvodněním v písemné podobě.

„Chceme standardní fungování státu a bezpečnostních složek. Oproti původnímu návrhu se vracíme k číslům, která byla na začátku. Požadujeme zhruba 2,6 miliardy korun navíc, plus 1,1 miliardy korun, které vychází z potřeb migrační politiky. Jasně jsme definovali, proč ty peníze chceme, na co je chceme. Jsou to primárně peníze na investice na nová vozidla pro policii, k rozšíření financování platů,“ řekl Chovanec před dnešní schůzkou.

Vláda rozhodla, že ministerstvo vnitra dostane na řešení uprchlické krize víc peněz už letos. Už minulý týden uvolnila 234 milionů, na příštím jednání kabinetu projedná dalších 130 milionů.

Věra Pfeifferová, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme