Peníze pro vnitro. Hamáčkovo ministerstvo dostane příští rok 1,7 miliardy korun navíc

Rozpočet ministerstva vnitra na příští rok se celkově zvýší o 1,7 miliardy korun. Po pondělní schůzce to oznámili ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD a ministryně financí Alena Schillerová za ANO. Většina peněz, tedy 1,1 miliardy korun, půjde do rozpočtu policie, zbylých 200 milionů korun vnitro využije na tvorbu evropských informačních systémů. Už dříve se pro hasiče podařilo vyjednat 400 milionů korun navíc.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo vnitra mělo v roce 2020 původně hospodařit s rozpočtem ve výši zhruba 77,9 miliardy korun. V této částce jsou započteny peníze z fondů EU a dalších finančních mechanismů, jako jsou například tzv. norské fondy.

„Rozpočet policie na příští rok bude navýšen o 1,1 miliardy korun, z toho bude 500 milionů na obnovu automobilové techniky, 250 milionů do provozu, 200 milionů do investic a 155 milionů půjde na platy policistů, kteří byli nabráni v letošním roce,“ vysvětlil Hamáček.

Ministr Havlíček vyjednal pro resort průmyslu dalších 400 milionů. Zvýší se i částka na výzkum

Číst článek

Doplnil, že ještě letos dostane policie dalších 400 milionů na obnovu vozidel. „V letošním roce, v kategorii osobních vozidel, jsme připraveni nakoupit až 850 vozů a dalších 300 vozů bude kategorie transportérů,“ dodal ministr vnitra.

Ministryně financí Alena Schillerová upřesnila, že na obnovu vozového parku policie má jít půl miliardy ročně, ale každý rok. „Aby policie mohla zaujmout jasnou strategii, která bude nutná k pravidelné obnově vozového parku,“ uvedla ministryně. Policie podle ní bude mít po navýšení k dispozici příští rok přes 34 miliard korun.

Jednání se zúčastnil i policejní prezident Jan Švejdar, který navýšení ocenil s tím, že policie nová auta nutně potřebuje.

Zbývající peníze, které v pondělí Hamáček do rozpočtu ministerstva vyjednal, vnitro využije na informační systémy Evropské unie, které musí vnitro zřídit na základě nařízení EU. Ty mají podle Hamáčka sloužit k monitorování a kontrole pohybu osob.

Rozpočtová jednání

Hamáček před schůzkou uvedl, že bude jednat jen o rozpočtu pro ministerstvo vnitra. Nakonec ale hodnotili celé vyjednávání o rozpočtu.

Více peněz pro nové i stávající učitele. Plaga chce pro resort školství o miliardu víc z rozpočtu

Číst článek

„Dotkli jsme se toho. Ministerstva zahraničí, zemědělství a kultury vyjádřila spokojenost s těmi částkami, já za vnitro jsem spokojený také, s tím, že věřím, že se ještě vyřeší ta digitalizace,“ prohlásil Hamáček. Digitalizaci zmiňoval před jednáním jako druhou oblast, pro kterou chtěl peníze navíc vyjednat.

Schillerová počátkem srpna jednala o úpravě rozpočtů s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem a ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem (oba ČSSD). S Tomanem se dohodla na zvýšení jeho rozpočtové kapitoly o jednu miliardu a s Petříčkem na navýšení o 253 milionů korun na provoz velvyslanectví a nástroje pro předcházení nelegální migraci.

Náměstek René Schreier pověřený vedením ministerstva kultury se ve čtvrtek se Schillerovou dohodl na navýšení rozpočtu o 440 milionů korun.

Maláčová chce 11 miliard navíc

V úterý by měla na ministerstvo financí přijít jednat poslední zástupkyně ČSSD ministryně práce Jana Maláčová. Schillerová v pondělí zopakovala, že požadavek ministerstva práce a sociálních věcí na 11 miliard korun navíc je pro příští rok nereálný.

„Já budu komentovat ten výsledek, až bude hotov,“ řekl později Hamáček. „Zatím, říkám, že jsem přesvědčen, že ta jednání jdou správným směrem,“ doplnil.

Vládní sociální demokraté dříve uvedli, že podpoří rozpočet na příští rok, pokud se zohlední potřeby policie, hasičů a ministerstva práce a sociálních věcí. To požaduje navíc 11 miliard korun. Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová postrádá peníze na plánovanou změnu IT systémů, sociální služby či dotace obcím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme