O post prezidenta republiky se utká devět kandidátů. Nejvíc chyb v petici měl Zeman

Ministerstvo vnitra oznámilo jména zaregistrovaných prezidentských kandidátů. Z celkových dvaceti registrovaných kandidátů jich ministerstvo vnitra posílá do boje o Hrad celkem devět. Jedenáct žadatelů o kandidaturu nesplnilo podmínky. První kolo prezidentské volby bude 12. a 13. ledna příštího roku. V závěru článku jsme připravili odkazy na profily jednotlivých kandidátů.

Praha (Aktualizováno: 10:40 24. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všech devět kandidátů na prezidenta. Z levého horního rohu: Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Michal Horáček, Marek Hilšer, Vratislav Kulhánek, Jiří Hynek, Petr Hannig, Pavel Fischer, Mirek Topolánek. | Foto: Michaela Danelová, Profimedia, MAFRA, Profimedia | Zdroj: Český rozhlas

S podporou více než 50 tisíc hlasů občanů kandidují současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček. S podporou poslanců pak Petr Hannig, Jiří Hynek a Vratislav Kulhánek. Se senátorskou podporou pak kandiduje Marek Hilšer, Pavel Fischer a Mirek Topolánek.

Šest kandidátních listin bylo na ministerstvo vnitra podáno bez jakékoliv podpory. Takové žádosti ministerstvo zamítlo.

U kandidátů Drahoše a Horáčka byl odebrán pouze jeden kontrolní vzorek 8500 podpisů. U Jiřího Drahoše byla chybovost 2,6 %, uznáno mu tedy bylo 141 234 podpisů, a Michala Horáčka 2,976 %, uznáno mu bylo 86 940 podpisů. Vzhledem k chybovosti pod tři procenta nebyl zákonem vyžadován odběr druhého kontrolního vzorku.

U podpisů Miloše Zemana byly odebrány dva kontrolní vzorky. V prvním případě byla zaznamenána chybovost 8,282 % a v druhém případě 7,682 %. Oba výsledky pak byly zprůměrované a uznáno mu bylo 103 817 podpisů, uvedlo ministerstvo vnitra.

Případné druhé kolo, pokud se nadpoloviční většina voličů nerozhodne v prvním kole, se bude konat 26. a 27. ledna. Na americkém kontinentu se kvůli časovému posunu bude hlasovat 25. a 26. ledna.

Postupující kandidáti budou mít od 22. do 24. ledna do 14.00 hodinový prostor v České televizi a Českém rozhlase.

Na prezidenta kandiduje celkem devět uchazečů. | Foto: koláž iRozhlas.cz | Zdroj: Český rozhlas

Profily jednotlivých kandidátů

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme