Ministerstvo vnitra pošle stovky policistů do problémových lokalit

České Budějovice, Duchcov, Ostrava. Města, která se v letošním roce potýkala s rostoucím sociálním napětím a stále častěji také s protiromskými náladami. Ministerstvo vnitra a policejní prezidium teď místním lidem slibují, že od Nového roku tu bude výrazně lépe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje na sídlišti Máj v Českých Budějovicích | Foto: Filip Jandourek

Celkem třikrát prošel letos v červenci českobudějovickým sídlištěm Máj protiromský pochod. A jihočeská metropole nebyla rozhodně sama, která čelila a stále čelí eskalaci sociálního a národnostního napětí.

Vyhrocené nálady řeší dlouhodobě i v Ostravě, Ústí nad Labem, Varnsdorfu, Duchcově a v dalších městech. Od nového roku by se ale do jejich ulic prý měl vrátit klid a pořádek - alespoň postupně.

„Poznají to rychle a v mnoha lokalitách,“ slibuje ministr vnitra v demisi Martin Pecina. Recept, se kterým jeho resort ve spolupráci s policií přichází, má dvě hlavní ingredience: výrazné posílení policistů v daných lokalitách, hlavně přímo v ulicích, a terénní asistenti prevence kriminality.

Tisíc nových policistů

„Ty lokality, kde vznikaly problémy, tak to jsou lokality, kde nepůsobí naši asistenti prevence kriminality. Ti dnes působí ve více než 40 obcích. Tam, kde jsou, je situace mnohem klidnější,“ potvrzuje ministr Pecina.

Řady policistů by od nového roku mělo posílit tisíc nových kolegů. A policejní prezident Martin Červíček slibuje, že to občané skutečně zaznamenají.

„Těch zhruba tisíc míst dáme k dispozici především do rizikových regionů, jako je Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj, ale i do těch velkých aglomerací typu Praha, střední Čechy, jižní Morava,“ říká.

Posílení policejního sboru přijde rozpočet ministerstva vnitra na 800 milionů korun. Více peněz resortu přislíbila v návrhu rozpočtu pro příští rok odstupující vláda Jiřího Rusnoka.

Veronika Neprašová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme