Ministerstvo vnitra si chce posvítit na pracovní agentury, kvůli zaměstnávání cizinců

Ministerstvo vnitra chce více sledovat a regulovat činnost pracovních agentur. Některé z nich si postavily svou živnost výlučně na dovážení levné pracovní síly ze zahraničí. Firmy ale kvůli finanční krizi propouštějí a cizinci na nejnižších pozicích jsou první na řadě. Ocitají se tak ve velmi tíživé situaci - bez peněz, povolení k pobytu i možnosti návratu domů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jobs International | Foto: Vlastimil Hankus

Jak upozorňuje předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter, stát o těchto cizincích nemá žádný přehled. "Dnes u nás existuje již 2.600 personálních agentur, které mají rozhodnutí ministerstva, že smějí dovážet cizince. Ale, jak ministerstvo přiznalo, dvě třetiny personálních agentur vůbec nehlásí ministerstvu práce a sociálních věcí, kolik jich dovezly, kdy nastoupili pracovat, za jakou mzdu, kde jsou ubytovaní."

Podle předsedy Asociace poskytovatelů personálních služeb Luboše Rejchrta řada agentur obchází zákon tím, že cizince dováží na podnikatelské vízum a pak zaměstnává na živnostenský list:

"Stát ten příliv cizinců podcenil a nejsou nastavena úplně přesná pravidla. Protože když sem někdo přijede na pracovní povolení a má pracovní vízum, tak je přidělen do konkrétní firmy. Je o něm přece jenom nějaký přehled - kde pracuje, kdo za něj platí sociální a zdravotní pojištění. Kdežto když přijede na podnikatelské vízum, tak tyto informace nemusí vůbec být."

Petr Medek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme