Ministerstvo zahraničí opět otevře letní konzuláty pro turisty v nouzi

I letos mohou čeští turisté v nouzi využít služeb dočasných konzulátů v nejčastějších turistických destinacích. Jinde se mohou obrátit na kterékoli velvyslanectví zemí Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pláž ve Vodicích | Foto: Martin Dorazín

Nejčastějšími potížemi našich turistů v zahraničí jsou ztráta dokladů, dopravní nehoda nebo různá zranění. Lidem mohou pomoci takzvané letní konzuláty.

„I letos jsme zřídili konzulární jednatelství v Chorvatsku, a to ve Splitu v Rijece, dále v Barceloně a poté v Bulharsku v Burgasu. Dříve jsme otevírali jednatelství také v Podgorici v Černé Hoře, ale v současné době tam již máme konzulární zastoupení,“ upřesnila vrchní ředitelka konzulární sekce ministerstva zahraničí Jana Reinišová.

Ministerstvo zahraničí nabízí cestovatelům i další možnost, jak předejít některým rizikům. Stačí, když se lidé zaregistrují v systému ministerstva zvaném DROZD. Díky němu pak cestovatelé dostanou na svůj mobil varovnou esemesku, třeba před blížící se vlnou tsunami nebo zemětřesením.

O projektu, který funguje už třetí rok, však mnozí lidé vůbec nevědí, a to přestože je tato služba pro české cestovatele zdarma. Ministerstvo zahraničí pak také připomíná, že od 26. června musí mít i děti vlastní pas nebo občanský průkaz.

Martin Dorazín, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme