Ministerstvo zahraničí volí cestu tiché diplomacie

České ministerstvo zahraničí bude pro vysvobození Ivana Pilipa a Jana Bubeníka z Kuby používat cestu tiché diplomacie. Po jednání s předsedou Senátu Petrem Pithartem to řekl ministr zahraničí Jan Kavan.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničí podle mluvčího Aleše Pospíšila nehodlá své další kroky v kauze Pilip - Bubeník zveřejňovat.

Ministerstvo zahraničí nemá potřebu posílat na Kubu další české představitele. Podle ministra zahraničí Jana Kavana by na další vyjednávání měla stačit česká diplomacie.

Nulový výsledek měla podle předsedy sněmovny Václava Klause několikadenní mise Petra Pitharta na Kubě. Jak Klaus podotkl, prokázalo se, že přehnané naděje na osvobození Ivana Pilipa a Jana Bubeníka vkládané do takových neobvyklých postupů jsou neopodstatněné.

Kubánská mise Petra Pitharta se uskutečnila díky podpoře slovenské diplomacie, která ve vyjednávání o propuštění českých občanů zadržovaných na Kubě sehrála roli prostředníka. Jak z Bratislavy informuje naše zpravodajka Renata Havranová, slovenští diplomaté jsou připraveni v kauze znovu pomoci, i když podrobnosti svých aktivit na Kubě tají. Dopis byl prý odevzdán na kubánském velvyslanectví v Bratislavě, prostředníkem měl být bývalý velvyslanec v Praze a současný ministr obrany Jozef Stank.

I po odjezdu Petra Pitharta z Kuby zůstávají Jan Bubeník a Ivan Pilip v havanské věznici Villa Marista. Jednání, na jejichž konci by mělo být propuštění obou zadržovaných, však nadále pokračují. Jak zjistil náš zvláštní zpravodaj na Kubě Filip Kanda, Lucie Pilipová během dneška zahájí další kolo schůzek s obhájcem obou zadržených. Je jím bývalý kubánský generální prokurátor Raimond De La Cruz, do kterého vkládají velké naděje. Jeho úkolem je vypracovat další argumenty, které by vedly k propuštění Pilipa s Bubeníkem. Ve své misi v Havaně také pokračuje i generální sekretář Meziparlamentní unie Anders Johnsson.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Filip Kanda, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme