Ministerstvo zahraničí vyzývá Čechy k opuštění Íránu. V Izraeli mají být kvůli hrozícímu konfliktu opatrní

České ministerstvo zahraničí v pátek vydalo varování před cestami do Íránu a vyzvalo české občany, kteří tam pobývají, k opuštění země. Uvedlo to ve zprávě v cestovatelském systému Drozd. Důvodem jsou podle ministerstva zahraničí aktuální specifická bezpečnostní rizika pro občany EU v Íránu v kontextu současné vnitřní i mezinárodní politické situace. Čechům pobývajícím v Izraeli pak české ministerstvo doporučuje dbát zvýšené opatrnosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V cestovatelském systému Drozd je v Izraeli zaregistrovaných 76 Čechů, v Íránu pak 24 (ilustrační foto)

V cestovatelském systému Drozd je v Izraeli zaregistrovaných 76 Čechů, v Íránu pak 24 (ilustrační foto) | Foto: IMAGO/Iranian Presidency Office \ apaimages | Zdroj: Imago Images

Varování přichází ve chvíli, kdy Írán hrozí odvetným úderem na Izrael, který viní z útoku na svůj konzulát v Damašku 1. dubna.

Izrael se k útoku, mezi jehož oběťmi byli i příslušníci íránských revolučních gard včetně dvou generálů, oficiálně nepřihlásil. Varování v pátek vydaly také další země, například Francie či Indie.

V cestovatelském systému Drozd je v Izraeli zaregistrovaných 76 Čechů, v Íránu pak 24, sdělil v pátek mluvčí české diplomacie Daniel Drake.

Hrozba nového konfliktu. Írán může na Izrael zaútočit během několika dnů, varují americké tajné služby

Číst článek

„Ministerstvo zahraničí České republiky eviduje významný počet případů, kdy občané členských států EU byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. Podle hodnocení ministerstva zahraničí riziko dalších podobných incidentů zůstává významné a vztahuje se i na občany ČR,“ uvedla česká diplomacie.

V Izraeli pak ministerstvo zahraničí českým občanům doporučuje dbát zvýšené opatrnosti a obezřetnosti, sledovat místní média a respektovat pokyny bezpečnostních složek.

Varování před útokem

„Izraelské úřady varují před možným odvetným útokem Íránu na izraelské cíle, ke kterému by mohlo dojít během tohoto víkendu. V této souvislosti by mohlo dojít ke zhoršení bezpečnostní situace na území Izraele,“ stojí ve zprávě systému Drozd.

Zlom ve válce. Írán má právo potrestat Izrael za útok na ambasádu, řekl šéf Hizballáhu

Číst článek

Pokud se Češi i přes varování před cestou a výzvu k opuštění země v Íránu nacházejí, mají podle české diplomacie dodržovat všechna opatření a doporučení místních úřadů a bezpečnostních orgánů a dbát zvýšené opatrnosti.

„Ministerstvo zahraničí doporučuje vyhnout se místům, kde se shromažďuje větší množství osob, především ve večerních hodinách. Důrazně se také varuje před pořizováním fotografií či videozáznamů, zejména demonstrujících osob, příslušníků bezpečnostních sborů či vládních budov," uvedl úřad.

Kam se obrátit 

V případě nouze se mají lidé obrátit na Velvyslanectví ČR v Teheránu, v pracovní době na standardní telefonické kontakty úřadu. Mimo pracovní dobu pak na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +989 128 174 178.

V Izraeli se v případě nouze mají Češi obracet na ambasádu v Tel Avivu, mimo pracovní dobu na jeho nouzovou linku konzulární pohotovosti: +972 52 328 6622.

Užitečné informace o tom, jak se chovat v krizových situacích, lze podle ministerstva zahraničí nalézt také na izraelském národním portálu pro mimořádné události.

List The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele napsal, že podle hodnocení amerických zpravodajců by Írán mohl zaútočit na Izrael v nadcházejících 24 až 48 hodinách.

Dosud ale podle zdroje, který má blízko k íránskému vedení, nebylo učiněno finální rozhodnutí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme