Diplomacie i bez ministra funguje, Poche je dál náš kandidát, říká Hamáček po dvou měsících ve vládě

Pro ČSSD zůstává jediným kandidátem na ministra zahraničí europoslanec Miroslav Poche. Novinářům to v pondělí řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je prozatím pověřen řízením ministerstva zahraničí. Nemá také zprávy o tom, že by situace s neobsazenou pozicí ministra zahraničí zatěžovala českou diplomacii.

Praha (Aktualizováno: 15:54 27. 8. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Prezident Miloš Zeman v červnu nominaci Pocheho do vlády odmítl a několikrát zopakoval, že svůj postoj k němu nezmění.

Podle Hamáčka zůstává v platnosti rozhodnutí předsednictva sociální demokracie, které Pocheho nominovalo do čela diplomacie. V pátek se předsednictvo znovu sejde a bude o situaci jednat.

Předseda ČSSD neodpověděl na dotaz, zda je možné, že by vrcholný stranický orgán při tomto jednání změnil názor. „Předsednictvo je kolektivní orgán. Každý člen má jeden hlas, včetně předsedy,“ řekl pouze.

Poche na ministerstvu zahraničí vykázal za červenec 15 hodin. ‚Kolikrát jsem tam byl, není důležité,‘ říká

Číst článek

O situaci chce mluvit také s prezidentem Zemanem. Očekává, že neformálně se tématu dotknou ve středu, kdy Zeman přijme na Pražském hradě české velvyslance a Hamáček se setkání zúčastní jako úřadující šéf diplomacie.

Babiš: Není to ideální, čekáme

K obsazení postu ministra zahraničních věcí se po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech vyjádřil v pondělí i premiér Andrej Babiš z hnutí ANO.

„Není to ideální stav. Já jsem o tom s panem Hamáčkem mluvil, on to řeší, říkal, že v rámci týdnů. Nicméně naše diplomacie je kvalitní,“ řekl premiér novinářům.

Dodal, že o tomto tématu s prezidentem prohodili jen pár vět. „Nemáme informace, s čím pan Hamáček přijde,“ dodal Babiš.

'Žádné problémy nejsou'

Hamáček v podnělí řekl, že by chtěl situaci s ministerstvem zahraničí vyřešit co nejdříve, přesný termín ovšem v pondělí neuvedl. Nemá zprávy o tom, že by záležitost zatěžovala českou diplomacii, uvedl.

„Naše zastupitelské úřady fungují standardně, stejně tak standardně funguje Černínský palác a žádné problémy nejsou. A pokud se podíváte na některé problémy, které jsme řešili přes léto, tak se ukazuje, že ta situace není nijak komplikovaná,“ řekl.

Předseda ČSSD v pondělí také opětovně odmítl spekulace o tom, že by sociální demokraté mohli místo Pocheho nominovat do vlády lídra své kandidátky pro volby v Praze Jakuba Landovského.

„Je to spekulace jednoho z našich deníků. Já jsme o tom nikdy nehovořil, že by pan Landovský měl být kandidátem sociální demokracie,“ řekl. Dohady o své možné nominaci odmítl o víkendu i Landovský, když uvedl, že ho nikdo s nabídkou neoslovil a že se soustřeďuje na dosažení maximálního úspěchu v komunálních volbách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme