Ministerstvo zaplatí testování vody vyčištěných studní, oznámil Heger

Hygienici dnes varovali obyvatele zasažených oblastí, aby neodebírali vodu z vlastního zdroje, pokud není sanován a nebyl proveden rozbor vody s uspokojivým výsledkem. Jak řekl Českému rozhlasu ministr zdravotnictví Leoš Heger, resort zaplatí expertizy vody vyčištěných studní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddělení lékařské genetiky v Thomayerově nemocnici

Oddělení lékařské genetiky v Thomayerově nemocnici | Foto: Filip Jandourek

Kvalitu vody studní v zaplavených oblastech by měli zkontrolovat hygienici. Po opadnutí vody je nutné odčerpat všechnu zbývající vodu a studnu vyčistit od nánosů bahna a následně ji nechat otestovat, jestli není kontaminovaná.

Českému rozhlasu ministr zdravotnictví Leoš Heger řekl, že jeho resort vydá miliony korun na rozbory kvality vody ve studních.

„My jsme se rozhodli, že v rámci rozpočtu hygienické služby budeme nabízet vyšetření vody po vyčištění studny zdarma. A budeme se tak snažit pomoci lidem, kteří nevědí, co dříve. Alespoň v tomto směru jim nějak ulehčit,“ přislíbil pomoc Heger.

Povodně znečistily tisíce studní. Náprava může trvat i týdny, MZ poradí postup

Číst článek

Počet studní postižených velkou vodou nyní v Česku dosahuje téměř 3000. Nejčastěji jde o studny soukromé, těch je celkem 2769. Nejvíc je zaplavených zdrojů pitné vody ve Středočeském kraji, následně v jižních Čechách a na Plzeňsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sanaci studní zaplavených povodněmi a pomoci ministerstva zdravotnictví při kontrole vody mluvila redaktorka Lenka Jansová

Jedním z těch, kterým velká voda zaplavila studnu, je Pavel Rykl z obce Hořín na Mělnicku. Má ji teď prý plnou kontaminované vody: „Nedá se používat, musí se odčerpávat a odčerpávat, až bude čistá. Až klesne voda okolo, tak klesne i studna. Pak se to odčerpá a nateče nová.“

Ministerstvo zdravotnictví pomůže i jemu. Tedy v případě, že je to pro něj jediný zdroj pitné vody a že má v objektu trvalé bydliště. Ti, kteří tyto podmínky nesplňují, si samozřejmě rozbor můžou u hygieniků zaplatit. Přijde je na asi tisíc korun.

„Nevztahuje se to na komerční studny a nevztahuje se to na studny u rekreačních objektů, které nejsou trvalé obydleny,“ upřesnil hlavní hygienik Vladimír Valenta. Podle něj je teď v tomto směru vážná situace ve všech krajích a oblastech, které byly velkou vodou zatopeny, nelze proto diferencovat a o kontrolu vody se musí v těchto případech postarat specialisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se s kontaminovanou vodou ve studních vypořádávají v Hoříně na Mělnicku, zaznamenala reportérka Jana Huzilová. Hygienická opatření platící v této době opět připomněl hlavní hygienik Vladimír Valenta

„Odběry budou provádět pracovníci krajských hygienických stanic a zdravotních ústavů ve spolupráci s obcemi a městy, protože od nich budeme potřebovat seznam takto postižených studní,“ vysvětlil Valenta. Zároveň opět připomněl, že nadále platí všechna opatření a zásady hygieny. Tedy používání ochranných pomůcek nebo řádná dezinfekce rukou při kontaktu s vodou.

„Možná tím víc na to dbát, že už je po povodních a že už voda ustoupila. I díky stávajícím teplotám mohou být kontaminovaná místa vhodným prostředím pro to, aby se mikrobiologické znečištění zvětšilo a bakterie se rozmnožily,“ upozornil.

Hygienici v této souvislosti sledují také výskyt hmyzu, hlavně komárů. Třeba dnes už hubili jejich larvy na 30 hektarech v okolí Třeboně. Biocidní přípravek byl dovezen z Jihomoravského kraje. V následujícím období se bude pokračovat v dalších lokalitách.

Podrobný návod na sanaci studní naleznete na stránkách ministerstva zdravotnictví.

Milan Kopp, Lenka Jansová, Jana Huzilová, Matěj Skalický, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme