Ministr Vojtěch lhal o doktorce ze soukromé kliniky. ‚Dostal jsem špatnou informaci,‘ napsal k omluvě

Na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že doktorka ze soukromé kliniky Tilia, ve které se testoval jeden z pozitivních vzorků na koronavirus, je v nemocnici Na Bulovce. Vzorky podle něj odebírala „nestandardně“. Lékařka ale pro deník Právo jeho tvrzení popřela. V pátek večer pracovala ve své laboratoři. Vojtěch se v sobotu dopoledne za svá slova omluvil s tím, že „od kolegů dostal špatnou informaci“.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:34 7. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vojtěch v pátek na tiskové konferenci týkající se koronaviru v Česku mluvil i o muži, který nekontaktoval hygienickou stanici a nechal se otestovat v soukromé klinice.

„Podle všeho (lékařka) odebrala vzorky velmi nestandardním způsobem. Paní doktorka je nyní v karanténě Na Bulovce, protože tam je velké riziko, že se nakazila od tohoto pacienta, který nakonec byl pozitivní,“ řekl ministr zdravotnictví Vojtěch.

Proč se onemocnění COVID-19 vyhýbá dětem? ‚Je to jako neštovice. Děti mají lepší imunitu,‘ míní lékařka

Číst článek

Jeho slova navíc potvrdila i hlavní hygienička Eva Gottwaldová. „Sama si uvědomila, že to nebylo úplně v pořádku,“ podotkla.

Jak ale upozornil server Novinky.cz, lékařka Soňa Peková v té době seděla zdravá v laboratoři Tilia. „Jsem zcela v pořádku. Jsem jediná lékařka na našem pracovišti, pan ministr skutečně mluvil o mně. Ovšem to, co řekl, je hrubě nepravdivá informace a já bych skutečně byla ráda, kdyby pan ministr nešířil informace o mém zdravotním stavu, natož lživé,“ sdělila Právu Peková.

Popsala také, že v laboratoři ani nemají odběrové místo. Vzorky jim buď vozí kurýr, nebo je musí lidé donést osobně. Doktorka se tak ani nemohla nakazit způsobem, který popsal Vojtěch.

Ministr se v sobotu dopoledne za svá slova omluvil na twitteru. „Omlouvám se paní doktorce z laboratoře Tilia. Bohužel jsem od kolegů dostal špatnou informaci. Spletl jsem se a mrzí mě, že jsem paní doktorku vystavil takové negativní publicitě. Už jsem s paní doktorkou hovořil a omluvil se jí,“ napsal.

Peková serveru iROZHLAS.cz potvrdila, že s Vojtěchem mluvila. „Hovor byl krátký. Pan ministr se mi jenom omluvil, akceptovala jsem to a poděkovala a to bylo všechno, co jsme si řekli,“ popsala doktorka redakci telefonát. „Pokud by ministerstvo zdravotnictví nebo Státní zdravotní ústav usoudili, že by naše služby někdy potřebovali, tak s radostí pomůžeme. Nemám žádnou negativní konotaci ani vzpomínky,“ dodala.

Omlouvám se paní doktorce z laboratoře Tilia. Bohužel jsem od kolegů dostal špatnou informaci. Spletl jsem se a mrzí mě, že jsem paní doktorku vystavil takové negativní publicitě. Už jsem s paní doktorkou hovořil a omluvil se jí.

11:22 – 07. 03. 2020

39 1279

Vojtěch se za svá slova znovu omluvil i v sobotu odpoledne na tiskové konference po jednání krizového štábu České republiky. Jedna z novinářek se během ní zeptala ministra, jestli bude vyvozovat s incidentu „politickou odpovědnost“.

V tu chvíli k odpovídajícímu Vojtěchovi přišel premiér Andrej Babiš (ANO). „Nebuďte slušný, řekněte pravdu,“ řekl mu. Ministr poté dodal, že informaci dostal od vedoucí Centra epidemiologie Státního zdravotnického ústavu Barbory Mackové.

VÝSLECH ministra zdravotnictví premiérem živě před kamerami na tiskovce k opatřením proti nebezpečnému virusu.
#krizovákomunikace

16:31 – 07. 03. 2020

323 2267

Koronavirus v Česku

Celkem bylo v Česku zatím vyšetřeno 594 vzorků. První tři případy nákazy kronavirem v Česku testy odhalily před týdnem v neděli. Během pátku přibylo sedm nových nakažených, mimo jiné i roční kojenec. Ministr Vojtěch očekává, že v dalších dnech bude počet nakažených dál růst.

Většina z pacientů s koronavirem v Česku pobývala v Itálii. Jedna nakažená byla v americkém Bostonu a jedna se nakazila od příbuzných v Česku, kteří se z Itálie vrátili.

U žádného infikovaného není podle dosavadních informací průběh nemoci vážný. Osm lidí se léčí v pražské Nemocnici Na Bulovce, sedm v nemocnici v Ústí nad Labem a čtyři jsou doma.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme