Ministerstvo zdravotnictví spustilo audit. Některé certifikáty k respirátorům mohly být falešné

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rozhodl o spuštění hloubkového auditu všech nakoupených ochranných pomůcek. Podle mluvčí ministerstva mohlo být zboží chránící před koronavirem na evropský trh dodáno nelegálně. Existuje podezření, že v případě certifikátů se jednalo o falzifikáty. Podle Hospodářských novin tak ministerstvo žádá dodavatele, aby znovu předložily potřebné dokumenty. Zejména potvrzení, že zboží splňuje příslušné evropské normy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch, Roman Prymula

Podle Vojtěcha spustilo ministerstvo zdravotnictví audit na základě vážných podezření. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dodavatelům, se kterými ministerstvo uzavřelo smlouvy v rámci pandemie nemoci covid-19, přišel dopis ředitele právního odboru ministerstva Jana Bačiny. V úvodu dokumentu, který zveřejnily Hospodářské noviny, stojí, že o auditu rozhodl „na základě vážných podezření" ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Cena respirátoru spadla během dne o 616 korun. Projděte si přehled nákupů ministerstev a krajů

Číst článek

„Z toho důvodu jsme nuceni důkladně prošetřit, že ve všech případech byly dodány výhradně osobní ochranné prostředky, které byly uvedeny na trh EU v souladu s platnými právními předpisy,“ píše v dopise Bačina.

Mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová deníku sdělila, že zboží mohlo být na evropský trh dodáno nelegálně. „Jedná se o podezření, že předložené certifikáty jsou falzifikáty,“ uvedla Štěpanyová. Dodavatelé proto musí dokumenty neprodleně předložit znovu. Konkrétně mají ministerstvu předložit certifikát, že jejich zboží splňuje příslušné evropské normy.

Certifikáty potvrzující potřebnou kvalitu hlavně u roušek a respirátorů vydává v Česku Výzkumný ústav bezpečnosti práce. Podle některých dodavatelů trvá vydání certifikátu i několik týdnů.

Ministersto zdravotnictví je za nákup ochranných pomůcek kritizováno. Server iROZHLAS.cz srovnal nákupy ministerstev zdravotnictví a vnitra. Zjistil, že resort vnitra nakupoval ochranné pomůcky ve stejném období i šestkrát levněji než ministerstvo zdravotnictví.

tkr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme