Ministerstvo zdravotnictví: Ceny léků zatím růst nebudou

Nemocní se nemusejí obávat, že by za léky platili v dohledné době víc, než dosud. Slibuje to ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Reagovala tak na dohady kolem nové takzvané lékové vyhlášky, která cenu léků, respektive výši doplatku pojišťoven na ně upravuje. Nová vyhláška platí od prvního července.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Emmerová a Petra Buzková ve Sněmovně

Milada Emmerová a Petra Buzková ve Sněmovně | Zdroj: ČTK

Tato vyhláška byla vydána pozdě, a tak někteří pacienti zbytečně museli platit za léky víc. To alespoň tvrdí šéf České lékárnické komory Lubomír Chudoba:

"Když to bude včas, tak aby nedocházelo k tomu, že v přechodném období lidé doplácí a nemusí. Aby od 1. 7. už to bylo tak, jak to bude třeba od srpna, září."

Za průtahy ale Ministerstvo zdravotnictví nemůže, prý vše připravilo včas, hájí se Milada Emmerová. "Jestliže se ten systém někde pozdrží, tak se asi zpozdí, ale to není vina tohoto Ministerstva," řekla Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu šéfka resortu.

Podle ministryně se okruh nemocí, na které je aspoň jeden lék zadarmo nemění, i když výjimky se najdou. "Může někdo mně říct: nemáš pravdu, v mém případě to neplatí. To může skutečně tak být. Ale kdyby se četly položky které jsou negativní směrem k nemocnému a položky pozitivní, převažují pozitivní."

Jde jen o to, aby se lékaři v novém sazebníku s těmito plně hrazenými léky seznámili, vysvětluje Katarina Bártíková z Ministerstva zdravotnictví: "Pokud lékař bude předepisovat optimálně, to znamneá, vždycky se podívá, který lék je plně hrazen, nemusí se od 1. 7. u pacienta zvýšit spoluúčast v žádném případě."

Více úspor pro státní kasu, než nová lékařská vyhláška, mají přinést papírové zdravotní knížky. První slibuje ministryně na podzim.

Vít Dvořák, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme