Ministerstvo zdravotnictví chce od ledna změnit očkovací kalendář

Proti pneumokokům by se mělo v České republice očkovat plošně a dobrovolně. Pokud rodiče k očkování přistoupí, vše by měla uhradit zdravotní pojišťovna. Ministerstvo zdravotnictví chce, aby se také zavedlo přeočkování dětí ve věku 11 let proti černému kašli, a zvažuje i doporučení některých odborníků, zda zrušit přeočkování proti tuberkulóze. To je ale otázkou dalších jednání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

očkování

očkování | Foto: očkování

Pneumokokové infekce mají různé formy. Podle údajů až 60 procent dětí, které nákazu přežijí, trpí nějakými trvalými následky, například mentální retardací, ochrnutím svalů a nervů nebo hluchotou.

V České republice se objevuje okolo 99 invazivních pneumokokových onemocnění ročně a na skutečně potvrzené případy umírají v průměru čtyři děti za rok. Očkovat dítě proti těmto nákazám je možné od dvou měsíců věku.

Podle odborníků dále také stoupá počet onemocnění černým kašlem u mladistvých. "Problém se jeví ve dvou rovinách, jednak je to nárůst onemocnění, které se ne vždy jednoduše diagnostikuje, a pak je to i otázka možného úmrtí. Několik případů se vyskytlo i v České republice. Když odkládáme očkování v dětském věku, tak samozřejmě populace není proočkována a je v podstatně větším riziku," říká předseda České vakcinologické společnosti Roman Primula.

Připravovaný očkovací kalendář podle něj společnost vítá. Jak přesně by měl vypadat, vysvětlil Radiožurnálu hlavní hygienik Michale Vít. "Hlavní změnou v povinném očkovacím schématu je očkování dětí v kategorii od 10 do 14 let kombinovanou vakcínou proti černému kašli a dětské obrně. To bude plošné a povinné. V nepovinném očkování je zásadní zavedení očkování proti invazivním pneomokokům, což budou plně hradit zdravotní pojišťovny a týká se to hlavně nejnižších věkových kategorií kolem jednoho roku," uvedl.

Předsedkyně Občanského sdružení na ochranu pacientů Vladimíra Božková ale tvrdí, že stát by neměl zavádět povinná očkování, ale spíše nechat rodičům větší možnost výběru. "Na prvním místě by ministerstvo mělo sladit předpisy k této oblasti s mezinárodním právem, které bere v úvahu to, že prevence by měla být dobrovolná. Ovšem současně by ministerstvo muselo zajistit funkční hygienickou službu na daleko důslednější monitoring možných rizik a na včasné varování rodičů neočkovaných dětí, aby v době zvýšených rizik třeba nedávali děti do mateřské školky," míní Božková.

Jestli se od 1. ledna 2009 s novým očkováním začne, zatím není jasné. Vše totiž závidí na tom, zda poslanci schválí změny v zákonech o zdravotním pojištění a o ochraně veřejného zdraví, jejichž součástí jsou i otázky vakcinace. Kromě opozice prozatím nemají podporu ani u všech koaličních poslanců.

Martin Hromádka, Kateřina Roszová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme