Ministerstvo zdravotnictví chce omezit tlak farmaceutických firem na lékaře

Lékaři už zřejmě nebudou moci vyjíždět na kongresy konané například v přímořských letoviscích za peníze farmaceutických firem. Cílem takových kongresů bývá oficiálně seznamování lékařů s medikamenty, které příslušná firma vyrábí. Ve skutečnosti ale může jít o několikadenní příjemnou dovolenou se závazkem vůči farmaceutické společnosti. Výrazně omezit tuto praxi by měl návrh novely zákona o regulaci reklamy, se kterým přichází ministerstvo zdravotnictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na chodbě Pardubické krajské nemocnice | Foto: Honza Ptáček

Ministerstvo zdravotnictví tím chce zamezit přímému vlivu farmaceutických společností na lékaře, aby nepředepisovali léky na základě lobbyingu nebo reklamy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ministerském návrhu novely zákona o reklamě mluvila na Radiožurnálu Květa Moravcová

Regulovat chce ministerstvo zdravotnictví také průzkumy trhu, které by podle návrhu novely nebylo možné provádět za úplatu.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Martina Plíška jde totiž o korupční jednání, které škodí pacientům:

„Je to forma korupce nebo zvýhodňování někoho na úkor druhého. Samozřejmě vážné je to i ve vztahu k pacientovi, protože lékař by měl indikovat a předepsat léčivý přípravek pacientovi na základě jeho konkrétního zdravotního stavu. Nikoliv na základě pobídky farmaceutické firmy.“

Ministerstvo má také v plánu zakázat nejrůznější hry nebo loterie, kterými je možné tlačit na rozhodování lékařů a ovlivňovat je v předepisování léků. Stejné omezení navrhuje ministerstvo zdravotnictví také vůči lékárníkům.

Tvrdší sankce

Téma takzvaných plážových kongresů se hodně řešilo před několika lety a aktuální je stále, na serveru Asociace inovativního farmaceutického průmyslu se můžeme dozvědět, kdy a jaká firma lékaře na kongres zvala. Jsou tam sice jen akce do poloviny letošního roku, ale kongresy v zahraničí jsou tam uvedeny také. Například od 7. do 10. února mohli strávit lékaři čas ve Spojených arabských emirátech, nebo od 20. do 22. ledna zase ve Spojených státech v San Franciscu.

Sankce by podle návrhu novely zákona měly být mnohem přísnější, než jsou teď. Podle stávající normy může stát udělit hříšníkům sankci několika desítek tisíc korun, maximálně milion korun. Pokud by novela začala platit podle toho, jak ji navrhne ministerstvo zdravotnictví, tak by mohl hříšník dostat pokutu až několika desítek milionů korun. Výše trestu by samozřejmě byla závislá na tom, jak závažný by byl prohřešek.

Návrh novely zákona o regulaci reklamy ještě projde připomínkovým řízením a na přelomu roku by měl jít do vlády, jeho podoba se tak ještě může změnit.

Květa Moravcová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme