Ministerstvo zdravotnictví chce prosadit nižší ceny léků pro seniory nad 65 let

Senioři by mohli ušetřit za léky. Ministerstvo zdravotnictví chce totiž prosadit nižší doplatky za léčiva pro lidi starší 65 let. Konkrétní kroky resort zatím nezveřejnil. Opozice s novinkou spíš nesouhlasí, podle řady odborníků je navíc nespravedlivé zvýhodňovat jen určitou skupinu lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna (ilustrační foto)

Lékárna (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD zatím zadal analýzy Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv a zdravotní pojišťovně.

Chce prověřit například účinnost ročního ochranného limitu doplatků na léky. Podle výsledků analýz, které budou přibližně za měsíc, pak navrhne opatření.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zlevnit léky pro lidi starší 65 let. Podrobnosti řekl ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček

„Mým cílem je, aby každý z těchto občanů, který potřebuje léčivé přípravky, tak se k nim dostal v optimálním případě bez jakýchkoliv doplatků,“ říká Němeček.

V úvahu připadá například snížení ochranného limitu. Ten je v současnosti stanoven na 2500 korun ročně. Pokud senioři utratí víc, zdravotní pojišťovny jim pak vydané peníze vracejí.

„Budeme se bavit o výši ochranného limitu a můžeme se bavit i o mechanismu, co je tam všechno započítáváno,“ poznamenává Němeček.

'Starý neznamená chudý'

Podle některých odborníků je ale nespravedlivé zvýhodňovat jen jednu skupinu lidí. Myslí si to i prezident České lékařské komory Milan Kube, který si nedovede představit, že by léky zlevňovaly s věkem pacienta.

„To, že je někdo starý, ještě neznamená, že je chudý. Máme třeba matky samoživitelky, mladé rodiny s dětmi, které jsou na tom často sociálně hůř než někteří senioři,“ uvádí.

V současnosti bere pravidelnou dávku léků skoro 90 procent lidí mezi 65 a 74 lety. Dvě třetiny seniorů užívají dokonce více než šest různých léků. Spotřeba léčiv v Česku roste už od roku 2003 průměrně o 2,5 procenta ročně. Za léky lidé utratí ročně kolem 16 miliard korun.

I to bere ministerstvo zdravotnictví v úvahu. Do analýz chce proto zařadit i mladší pacienty s chronickou nemocí nebo třeba s roztroušenou sklerózou.

Opozice s novinkou spíš nesouhlasí. Například podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 by se neměl posuzovat jen věk, ale hlavně závažnost onemocnění.

„Člověk by neměl být souzen podle věku, ale podle toho, jestli je hodně nebo dlouhodobě nemocný,“ míní s tím, že nemocnost se netýká jenom seniorů.

Úlev na léky mají senioři v současnosti více. Kromě zmíněného limitu doplatků na léky existuje i opatření, že v každé lékové skupině je alespoň jeden lék bez doplatku.

„Domnívám se, že ve vztahu k okolním zemím to v ČR žádná sláva není. Osoby nad 65 let věku mají zdarma očkování proti chřipce, očkování proti pneumokokovým infekcím,“ dodává předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes.

Zuzana Švejdová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme