Ministerstvo zdravotnictví dohlédne na splacení dluhů nemocnic

Ministerstvo zdravotnictví uzavřelo se společností AVEL - tedy asociací pěti distribučních firem, které dodávají do našich nemocnic asi 90 procent všech léčiv - dohodu o úhradě dlužných peněz. Přerušení dodávek léků pro vybrané nemocnice tak už nehrozí. Neuhrazené faktury dohromady přesahují hodnotu 800 milionů korun. Podle ministryně zdravotnictví Marie Součkové, nemocnice zaplatí pevně daným splátkovým kalendářem všechny závazky jejich přednímu dodavateli léčiv do dubna příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

operace | Foto: Armáda ČR

"Ministerstvo bude dohlížet, aby splátkové kalendáře byly dodržovány a bude podnikat v případě, že by došlo k prodlení nebo možnosti, že by nebyla uhrazena daná splátka, patříčné krok k tomu, aby byla dodržena splátková morálka."

Ministryně zdravotnictví Marie Součková se zavázala, že bude do 14 dnů iniciovat jednání s ministrem financí. "Jedná se o okresní nemocnice, kde zřizovatelem je okresní úřad. To znamená, že jednání se povede na úrovni Ministerstvo financí, přednostové okresních úřadů a samozřejmě velkodistributorské firmy."

Ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý naznačil, že v případě neplnění splátkového kalendáře jsou připraveni podávat na nemocnice žaloby. AVEL dokonce kvůli tomu začal spolupracovat s pražským právníkem Tomášem Sokolem. Nemocnice souběžně se splácením dlužné částky, budou muset platit i za aktuální dodávky léků. "Pořád je tady nebezpečí, že ty nemocnice vynechají splátku, a pak samozřejmě jsou tady sankce v tom, že distributor bude vymáhat celou úhradu dluhu. My jsme trošku skeptičtí k tomu, že ty nemocnice to mohou plnit, ale máme tady garanci paní ministryně. Ale nemůžu říct, že to nebezpečí je úplně zažehnané, protože ty peníze ještě nemáme."

Markéta Kaclová, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme