Lyžařské areály se budou moci otevřít od 18. prosince, řekl Blatný. Potvrdit to ještě musí vláda

Lyžařské areály v Česku otevřou v pátek 18. prosince, tedy o šest dní dříve, než se původně zvažovalo. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný s tím, že v pondělí to ještě musí potvrdit vláda. Na tiskové konferenci mluvil ale i o aktuální koronavirové situaci nebo o tom, že navrhne zrušení pracovní povinnosti mediků.

Praha (Aktualizováno: 17:30 4. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), hlavní hygienička Jarmila Rážová a ředitel ÚZIS Ladislav Dušek na tiskové konferenci | Foto: Vít Svoboda | Zdroj: Český rozhlas

Blatný termín 18. prosince zdůvodnil tím, že předpokládá přesun lidí na hory ještě před svátky. „Doufám, že lidé jedou na hory za sportem, a ne za večerní zábavou.“ Premiér Andrej Babiš ještě ve čtvrtek uvedl, že by to mělo být až 24. prosince. O tom, jaká opatření bude nutné v areálech dodržovat, rozhodne v pondělí vláda.

Ministr ale zároveň na tiskové konferenci varoval, že „situace je příznivá, ale křehká“. „Zároveň lze nalézt místa, kvůli kterým můžeme zvednout prst,“ dodal na tiskové konferenci. 

Za čtvrtek přibylo v Česku 4624 nakažených, zhruba o 600 více než minulý týden. Index rizika protiepidemického systému PES se v pátek oproti předchozím dnům nezměnil, už 12 dní v řadě je na 57 bodech ze sta. Podle šéfa statistiků Ladislava Duška se neliší od situace z minulého týdne. 

‚Návrat k růstu bude pomalý.‘ Česká ekonomika se vrátí na předkoronavirovou úroveň až v roce 2022

Číst článek

Podle Duška se epidemie v listopadu zpomalila. Klesají počty nakažených seniorů, ale i počet hospitalizovaných. 

Zhruba 20% pokles nakažených v seniorním věku můžeme nyní pozorovat v počtu nakažených, uvedl na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví Dušek. „Pozitivní je, že objektivně epidemie nyní zpomaluje.“

Klesá i počet hospitalizovaných, který se dostal pod 4500. Covidové hospitalizace by tak do konce roku neměly při příznivém scénáři ohrožovat již léčbu jiných nemocí či bránit běžným hospitalizacím.

Procento nově testovaných dlouhodobě klesá dolů. „Výkyvy jsou velké a jsou dány variabilitou v jednotlivých dnech. Aktuálně se pohybujeme okolo 20 procent,“ komentoval Dušek. Pozitivita je podle něj ale pořád veliká.

Reprodukční číslo je mezi 0,8 až 1. Jeho pokles nemůže být podle Duška aktuálně tak rychlý, jako když klesal počet nakažených o tisíce. Upozorňuje ale, že situace ještě stále není stabilizovaná. 

Situace v Česku a očkování

Situace v Česku ale není jednotná. „Zátěž a trendy se v jednotlivých regionech liší,“ uvedl Ladislav Dušek. Dodal ale, že jeden region už nemůže ovlivnit celou republiku. Index rizika je v průměru okolo 58. Zhruba osm regionů zaznamenává pokles, nicméně jsou v Česku také regiony, které registrují výrazné zhoršení.

Výsledek ankety serveru iROZHLAS.cz: dvě třetiny hlasujících by se nechaly očkovat proti covidu-19

Číst článek

Na tiskové konferenci zazněly také informace o testování antigenními testy. Plukovník Petr Šnajdárek o něm představil instruktážní video a uvedl, že by mělo být k dispozici pro občany na stránkách ministerstva zdravotnictví.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci vyvrátil některé nepravdivé zprávy o očkování, které se šíří po internetu. „Očkováním nelze způsobit onemocnění,“ komentoval. Vyvrátil také dezinformaci, že by vláda distribuovala očkování zdarma kvůli tomu, že za tím stát hledá způsob, jak sledovat a monitorovat občany.

K tomu, proč by se měli lidé očkovat, uvedl Blatný hned několik důvodů. „Abychom udrželi otevřené obchody a restaurace, abychom udrželi společenský život a abychom obnovili zdravotnickou péči v plném rozsahu,“ motivoval občany ministr Blatný. Očkování také podle něj může dlouhodobě zabránit šíření viru. Dále uvedl, že právě vakcinace jiných onemocnění znamenala jejich téměř úplné vymýcení.

Rozvolnění restrikcí

Ministr zdravotnictví na tiskové konferenci vybídl majitele restaurací, aby veřejně distribuovali pravidla chování v podnicích. Jejich dodržování by také měla namátkově kontrolovat policie.

V pondělí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) také navrhne vládě zrušení pracovní povinnosti mediků.

tzr, zuj, kro, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme