Další omezení v cestování. Na seznam extrémně rizikových zemí přibude Rusko a Tunisko

Lidé z Česka od čtvrtka nebudou moci kvůli šíření nakažlivějších variant koronaviru cestovat do Ruska. Příští týden bude zákaz platit i do Tuniska. Radiožurnálu to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Obě země se nově zařadí do černé kategorie, tedy s extrémním rizikem infekce.

Praha (Aktualizováno: 21:45 29. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pláž v letovisku Sousse.

Od příštího pondělí nebudou lidé moci cestovat do Tuniska (ilustrační foto) | Foto: Jaume Ollé | Zdroj: Creative Commons Attribution 2.5

Na seznam extrémně rizikových zemí s účinností od 1. července podle nového opatření přibude Rusko, Paraguay a Namibie, od pondělí 5. července také Tunisko. Lidé do těchto zemí mohou podle ministerstva zdravotnictví odjet jen v nezbytně nutných případech a cestu musí předem ohlásit ministerstvu zahraničí. Opatření platí do 31. července. 

RegioJet nabízel samotesty pro návrat z ciziny. Podle ministerstva je to neakceptovatelné

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví nový zákaz v ochranném opatření odůvodnilo tím, že má zabránit dalším případům zavlečení mutací koronaviru do České republiky. Počty případů onemocnění covid-19 v Tunisku kontinuálně narůstají od května, v případě Ruska je hlavním důvodem omezení cestování šíření varianty delta.

Zákaz cestovat do Ruska pro cestovní kanceláře nebude podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří České republiky Jana Papeže tak komplikovaná situace, jako tomu je v případě cest do Tuniska. Tam teď míří až 11 letadel týdně.

„Co se týká Ruska, tak my jako cestovní kanceláře se Ruskem příliš nezabýváme, tedy v tuto chvíli pro nás Rusko není nic fatálního. Tunisko ano, protože do Tuniska míří momentálně stovky až tisíce českých turistů,“ uvedl Papež pro Radiožurnál.

Mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk Radiožurnálu řekl, že klienti, kterým nové opatření ovlivní plány na vycestování, mají v podstatě dvě možnosti. „První možností je změna destinace. Pokud by cestovat nechtěli, tak jim samozřejmě vrátíme peníze. Neposílali bychom klienty pátečním a sobotním letem do destinace, když víme, že od pondělí bude v té černé kategorii.“

Podle zjištění Deníku N bude vláda na čtvrtečním mimořádném jednání řešit, jestli na seznam zemí s extrémním rizikem nákazy zařadí také Egypt, který rovněž patří mezi oblíbené letní destinace českých turistů.

Kristina Kouklová, Vojtěch Podjukl, Helena Chmelíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme