Povinné roušky v hromadné dopravě? ‚Na podzim to určitě budeme zvažovat,‘ potvrdil Vojtěch

Roušky v městské hromadné dopravě by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohly znovu nosit od října či listopadu. Ke koronaviru se totiž přidají další respirační viry a později i chřipka. Řekl to Radiožurnálu během návštěvy firmy Diana Biotechnologies. Vyjádřil se také k otázce uzavření hranic pro polské pendlery, kteří dojíždějí za prací do Moravskoslezského kraje – o takovém kroku se podle něj zatím neuvažuje.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jsou stávající opatření dostatečná | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nakažené covidem-19 mezi polskými pendlery odhalily povinné testy, které od nich musí zaměstnavatelé vyžadovat. Nakažení polští pracovníci byli například ve firmě Varroc Lighting na Novojičínsku, kde se dosud nakazilo 23 lidí.

Hygienici nařídili otestovat 1500 lidí v souvislosti s nákazou kornavirem ve firmě Varroc na Novojičínsku

Číst článek

„Když se podíváme na data za Slezského vojvodství, tak situace je tam lepší než před dvěma měsíci. Budeme to samozřejmě dál sledovat, protože riziko existuje. Ale opatření považujeme za dostatečné,“ řekl ministr.

V Moravskoslezském kraji platí poslední měsíc povinnost nechat své zaměstnance ze zahraničí jednou za dva týdny testovat. Kraj má největší počet nakažených ze všech českých regionů, onemocnělo tam přes 3750 osob.

Nemoc covid-19 v posledních týdnech nejvíce zasáhla Karvinsko. Nákaza se v okrese rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými. OKD kvůli vysokému počtu nemocných přerušila těžbu na všech svých dolech.

Hygienici minulý týden v pátek nařídili vedení OKD opakované testování zaměstnanců. PCR testy se od 19. do 22. července provedou u pracovníků dolů ČSM Sever a ČSM Jih a dolu ČSA. Situace v okrese se ale podle hygieniků uklidňuje a počet nových případů klesá.

Na Jihlavsku budou lidé opět nosit kvůli koronaviru roušky, rozhodl krizový štáb

Číst článek

Návrat roušek?

Vojtěch také přiznal, že roušky by se v hromadné dopravě mohly znovu nosit od října či listopadu, kdy se ke koronaviru přidají další respirační viry a později i chřipka. „Určitě to bude věc, kterou budeme zvažovat, abychom zabránili šíření infekce v době, kdy tu bude kolovat celá řada dalších respiračních virů, a situace tím pádem bude určitě složitější, než je dnes,“ řekl Vojtěch.

Přesný termín se bude podle něj teprve určovat podle výskytu koronaviru, ale i ostatních infekcí dýchacích cest. Neočekává, že by se roušky znovu nosily i venku. „Ale minimálně roušky v místech, kde se koncentruje větší množství osob a není možné dodržovat žádné sociální odstupy, což je případ přeplněných tramvají a autobusů,“ dodal.

V současné době jsou roušky povinné jen v pražském metru a v městské hromadné dopravě v regionech, kde je více nakažených, jako v Moravskoslezském kraji nebo nově na Jihlavsku. Dál se musí nosit také v lůžkových zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory a také při akcích ve vnitřních prostorách pro více než 100 lidí.

Zdeňka Trachtová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme