Stát chce přimět praktické lékaře k prodloužení ordinačních hodin, nabízí jim více peněz

Ministerstvo zdravotnictví chce po praktických lékařích, aby prodloužili své ordinační hodiny. Tím by se mělo ulevit hlavně ambulancím a urgentním příjmům v nemocnicích, které bývají zvláště večer, o svátcích a o víkendech přeplněné. Ministerstvo zdravotnictví lékařům nabízí příplatek v případě, že splní tři podmínky týkající se ordinační doby.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praktičtí lékaři by podle ministerstva zdravotnictví měli pracovat déle. | Foto: Luis Melendez | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Podle Mf Dnes za prodloužení pracovní doby stát praktikům nabídne víc peněz.

Ambulantní lékaři zváží protesty. Nejsou spokojení s úhradami na příští rok

Číst článek

Aby praktici dostali přidáno, musejí splnit tři podmínky. Mít ordinaci otevřenou minimálně 30 hodin týdně, alespoň jeden den v týdnu tam být do 18 hodin a umožnit nejmíň dvakrát v týdnu objednání.

Za to dostanou na každého pacienta měsíčně 56 korun. Jak si všímá Mladá fronta - krátké ordinační hodiny nejsou problém jen na vesnicích. Třeba v Brně, Jihlavě nebo Liberci řada praktických lékařů končí brzy po poledni.

Nemocnice si stěžují, že hlavně večer, o svátcích a o víkendech se jim v čekárnách hromadí pacienti s problémy, které by měli řešit hlavně praktici. Ti dřív třeba běžně vytahovali stehy. Dnes pacienty často pošlou do nemocnice, nebo za nimi lidé kvůli krátké ordinační době vůbec nejdou, tvrdí Mf Dnes. Na jednoho praktika v Česku přitom připadá průměrně 1700 pacientů.

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme