Počet nakažených stoupá. ‚Případná opatření proti šíření koronaviru budou lokální,‘ řekl Babiš

V Česku v pondělí přibylo nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku června. Laboratoře jich odhalily 391, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 150 víc. Více odhalených případů za jeden den eviduje ministerstvo zdravotnictví naposledy 3. června, a to 425.

Praha (Aktualizováno: 14:01 7. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

testování, test, koronavirus, respirátor | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel, stouplo z 16 na 18. Dál roste i reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, vzrostlo z 1,26 na 1,36. Vyšší bylo naposledy v polovině července. V nemocnicích bylo v pondělí 82 pacientů s covidem, o den dříve to bylo 64. Více hospitalizovaných bylo naposledy 22. června. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý na Litoměřicku řekl České televizi, že vláda očekává, že počet nakažených covidem-19 dál poroste. Případná opatření proti šíření koronaviru podle něj ale budou lokální. Nejvíc se nyní sleduje situace v Karlovarském kraji, kde je z epidemického hlediska nejméně příznivá situace. Zároveň uvedl, že hygienici čekají na výsledky testování ve školách, poté budou data vyhodnocena a podle toho se rozhodne o opatření. Nyní žádný návrh opatření není, prohlásil premiér.

Bonus 380 korun

Za důležité ale považuje, aby se apelovalo na občany starší 65 let, aby se nechali očkovali. Relativně dost jich je podle něj totiž stále nenaočkovaných. Připomněl v této souvislosti novou motivaci pro praktické lékaře, aby se snažili starší lidi k vakcinaci přemluvit. Za prvoočkované pacienty starší 65 let mají od září bonus 380 korun. „Naštěstí situace v nemocnicích je jiná než minulý rok, sice to stoupá, ale není tam takové nebezpečí, jaké jsme zažili v březnu nebo říjnu,“ dodal Babiš.

Reprodukční číslo se nad hodnotou jedna drží třináctý den v řadě. Hodnota jedna představuje předěl mezi zrychlováním a zpomalováním šíření infekce.

Nejméně příznivá je epidemická situace v Karlovarském kraji, kde za poslední týden připadá 33 nově odhalených případů covidu na 100 tisíc obyvatel. Následuje Praha s 29 případy a Jihočeský kraj s 22 případy. Naopak nejnižší incidenční číslo má Královéhradecký kraj. Na 100 000 obyvatel tam připadá osm nových případů za poslední týden.

Přes 84 tisíc testů

Od začátku loňského března, kdy se v České republice objevily první případy nákazy, bylo v zemi potvrzeno přes 1,68 milionu případů koronaviru. Většina nakažených se vyléčila, 30 408 lidí s covidem-19 dosud zemřelo. V mezitýdenním srovnání se nárůsty počtu nových případů zvyšují osm dní v řadě.

Vojtěch: Data z testování na covid dohlásilo 86 procent škol. Mezi milionem žáků bylo 111 pozitivních

Číst článek

Za celý minulý týden evidují statistiky 1743 nově potvrzených případů nákazy, zatímco o týden dříve to bylo 1307 nakažených. V minulém týdnu se počty pozitivních testů vyšplhaly těsně nad 300 ve čtvrtek a v pátek.

Laboratoře v pondělí provedly přes 84 tisíc testů, asi o tisícovku víc než ve stejný den v předchozím týdnu. U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu prováděných testů, podíl potvrzených případů vzrostl proti předchozímu pondělí z 0,14 na 0,2 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé s příznaky, podíl stoupl z 1,22 na 2,78 procenta. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, se zvýšil z 0,81 na 0,99 procenta.

Zdravotníci v pondělí aplikovali 15 819 dávek vakcíny proti covidu, zhruba o 12 000 méně než o týden dřív. Celkem bylo za dobu očkování podáno necelých 11,56 milionu dávek. Plně naočkovaných je v zemi téměř 5,79 milionu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme