‚Musíme hledat vlastní cestu‘. Česko bude vyvíjet vlastní vakcínu proti nemoci covid-19

Státní zdravotní ústav vyvíjí ve spolupráci s dalšími institucemi českou vakcínu proti nemoci covid-19. „Je tak velké embargo na znalosti, že je potřeba hledat vlastní cestu,“ řekla vedoucí společného výzkumu, přednostka Pracoviště preventivní kardiologie v IKEM a poslankyně Věra Adámková za ANO s tím, že čeští výzkumníci spolupracují i s dalšími zeměmi.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:07 4. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na vývoji vakcíny bude spolupracovat ministerstvo zdravotnictví se Státním zdravotním ústavem, Ústavem hematologie a krevní transfuze a Institutem klinické a experimentální medicíny. Na nákladech, které by se měly pohybovat v řádu několika desítek milionů korun, se bude ministerstvo podílet.

„Cílem je zajistit ochranu proti novému typu koronaviru. Už ho zkoumáme nějaký čas a díky tomu máme dostatek informací a zkušeností, abychom se mohli pustit do tak ambiciózní práce, jako je vakcína proti tomuto onemocnění,“ řekl při představení vývoje ministr Adam Vojtěch za ANO.

Text pokračuje pod online reportáží

Podle přednostky Pracoviště preventivní kardiologie v IKEM a poslankyně Věry Adámkové (za ANO) je důležité mít vlastní vakcínu zejména kvůli tomu, že poptávka po léku proti covidu-19 bude obrovská.

„Můžeme pochybovat o tom, že by nějaká zahraniční firma chtěla nasytit českou poptávku. Každá bude chtít nasytit vlastní trh,“ uvedla Adámková. Vývoj vakcíny bude podle ní trvat nejméně několik měsíců, protože vakcína musí projít třemi fázemi vývoje. Na nich se budou podílet právě jednotlivé instituce, například pražský IKEM zajistí testování vakcíny na zvířatech.

„IKEM se bude podílet na preklinickém testování vakcíny na covid-19 na laboratorních hlodavcích. Experimenty budou probíhat na myších a potkanech obou pohlaví a různého stáří,“ popsal ředitel IKEM Michal Stiborek.

Vojtěch: Nechystáme omezení svobod, ale chceme přesněji vydefinovat kompetence ministerstva

Číst článek

Vývoj vakcíny v neděli pro Radiožurnál potvrdil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Vakcína je podle něj teprve na začátku a ústav ještě nezačal s klinickými zkouškami. Testování na lidech bude trvat přes 18 měsíců.

V tuzemsku je pacientům s onemocněním covid-19 zatím podáván experimentální lék remdesivir, který schválil americký úřad pro kontrolu léčiv. Celkově ho mohou v Česku svým pacientům podávat čtyři lékařská zařízení. Pro pacienty v počáteční fázi nemoci je určený japonský favipiravir.

ako, jak, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme