Třikrát dražší respirátory v době padajících cen. ‚Jen se zpozdilo dodání,‘ hájí nákup ministerstvo

Za jeden respirátor FFP2 zaplatilo 9. dubna ministerstvo zdravotnictví společnosti Pharmedex více než 200 korun. Už delší dobu se mu přitom respirátory stejné i vyšší kvality daří kupovat výrazně levněji, i za třetinovou cenu. Ministerstvo vyšší výdaje ze státní kasy hájí tím, že obchod dohodlo už v březnu, ale dodání zboží se zpozdilo. Proto za respirátory zaplatilo vysokou cenu i v dubnu. Storno by prý nebylo fér, společnost chybu neudělala.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obličejová maska s označením N95

Respirátorů třídy FFP2 si ministerstvo od společnosti objednalo 150 tisíc. Ilustrační foto | Foto: Nicholas Pfosi/File Photo | Zdroj: Reuters

Respirátory nejvyšší kvality FFP3 počátkem dubna ministerstvo zdravotnictví nakupovalo i za 80 korun. Přesto další týden zaplatilo společnosti Pharmedex za jeden respirátor o třídu nižší kvality 216 korun. A takových si od ní koupilo hned 150 tisíc.

‚Všechny budu žalovat.‘ Zakázku na respirátory za 310 milionů získal Jančíkův bývalý asistent

Číst článek

Celkem tak resort Adama Vojtěch (za ANO) zmíněné firmě zaplatil bezmála 33 milionů korun, bez DPH. Přitom třeba hned po Velikonocích se nákupnímu týmu podařilo stejný objem respirátorů shodné kvality zajistit za méně než 10 milionů korun – tedy ani ne třetinovou cenu.

Ministerstvo nákup hájí tím, že se vše dohodlo už v březnu. Dodávka se ale zpozdila kvůli restrikcím v zemích, odkud respirátory do Česka společnost dovážela. „Jednalo se o objektivní faktor, který nemohla společnost ovlivnit, dodávka byla na cestě, proto nebylo na místě ze strany ministerstva objednávku rušit. Objednávka byla z těchto objektivních důvodů vystavena znovu na pozdější termín,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

V březnu odpovídala cena za jeden respirátor podle Štěpanyové podmínkám na trhu, později se ale resortu dařilo nakupovat levněji. Například za respirátor FFP3 zaplatila společnosti Refil 12. dubna 83 korun.

Kolik jednotlivá ministerstva utrácejí v době koronavirové epidemie, sleduje server iROZHLAS.cz dlouhodobě a podrobně nákupy mapujeZ porovnání vyšlo například i to, že Vojtěchův resort nakupoval v některých případech až šestkrát dražší pomůcky než ministerstvo vnitra. Právě tyto dvě instituce nakupují od propuknutí epidemie pomůcky v největších počtech.

Ministerstvo se se společností Pharmedex podle Štěpanyové poprvé domluvilo 13. března, tedy ve stejný den, kdy se firma resortu ozvala s nabídkou. Restrikce na trase do Česka, které mluvčí blíže nespecifikovala, dodávku zpozdily.

Po zveřejnění článku na dotazy redakce zareagovalo také vedení společnosti. Obchodní ředitel Pharmedexu David Rosecký pro iROZHLAS.cz uvedl, že firma původně plánovala dodat respirátory od výrobce z Turecka. „Turecká strana zajistila veškeré sklady se zdravotnickým materiálem a znemožnila další následnou produkci, kterou použila jen pro potřeby Turecka,“ řekl ke zpoždění dodávky.

Slíbené respirátory tak společnost, která se zdravotnickým materiálem dlouhodobě obchoduje a dováží do Česka například z Nizozemska, Singapuru a Velké Británie, později dodala z jiné země. 

Podle přehledu nákupů, který ministerstvo zdravotnictví s časovým odstupem zveřejňuje na svých webových stránkách, potvrdilo společnosti Pharmadex objednávku za zmíněných bezmála 33 milionů korun 9. dubna. Byl to první obchod, který spolu subjekty uzavřely.

Vlastník neznámý, adresa virtuální. ‚Je mi jedno, jak to vypadá,‘ říká bývalý svářeč dodávající respirátory

Číst článek

První objednávka byla zároveň tou poslední. „Šlo o jedinou objednávku a další není v plánu,“ uvedla Štěpanyová. Na straně pražské společnosti ale zájem o další spolupráci byl. 

Nákup se přitom na webu ministerstva objevila až na seznamu aktualizovanému k 21. dubnu, přestože předchozí aktualizace seznamu resortu měla být aktuální právě k 9. dubnu. „Ministerstvu zdravotnictví jsme nabízeli i dodávky dalších ochranných pomůcek, nejenom respirátorů, nicméně využilo jen jednu naši nabídku,“ uvedl Rosecký.

Kritizované nákupy

Ministerstvo zdravotnictví bylo v uplynulých týdnech kvůli některým nákupům zdravotnických pomůcek kritizováno v médiích i opozičními politiky. Zakázku za 310 milionů korun od resortu například získala společnost Recea Prague, jejíž jednatel má bydliště na úřadu Prahy 5 a je proti němu vedeno 18 exekucí

Za obdobnou částku si pak ministerstvo respirátory objednalo u firmy De Sol Investment, jejíž skrytý vlastník sídlí ve středoamerickém daňovém ráji Belize a oficiálně ji vede třiapadesátiletý Štefan Püspöki, bývalý svářeč s jedenácti exekucemi.

Jedním z největších dodavatelů ministerstva se pak při koronavirové epidemii stala lanškrounská firma LA Factory, která do první objednávky od resortu nevykazovala žádnou činnost.

Martin Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme