Policie zasahovala ve firmách, které za nouzového stavu dodávaly resortu zdravotnictví respirátory

Detektivové protimafiánské centrály v pondělí provedli několik prohlídek, které podle serveru Seznam Zprávy souvisejí s nákupem ochranných pomůcek během nouzového stavu. Případ dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství, jak serveru iROZHLAS.cz potvrdila jeho šéfka Lenka Bradáčová.

Praha (Aktualizováno: 20:23 2. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Informace ke konkrétním fyzickým či právnickým osobám NCOZ neposkytuje,“ reagovala mluvčí NCOZ Iva Knolová. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Příslušníci Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí ráno dorazili do firmy Recea Prague, která ministerstvu zdravotnictví v době nouzového stavu dodala respirátory za 6,9 milionu korun.

Inventura nákupů resortu zdravotnictví: nejvíc peněz za ochranné pomůcky dostala kritizovaná LA Factory

Číst článek

Podle informací Seznam Zprávy NCOZ hledala v domě majitele společnosti Recea Prague Radka Kunce a v sídle firmy peníze v hotovosti.

Kunc potvrdil, že policie vše prohledala, zabavila mu osobní počítač a telefony a také originální účetnictví. Prohlídku policie potvrdila také společnost Batist, která resortu rovněž dodávala respirátory. „Policie nás požádala o poskytnutí relevantních informací k dodávkám pro ministerstvo zdravotnictví, což jsme učinili a v dané věci poskytujeme policii plnou součinnost,“ napsala mluvčí firmy Martina Piskorová.

Podle obchodního ředitele společnosti Pavla Doubravy je vše v pořádku. „Nepovažuji to za nic zásadního. Dodávky, které jsme realizovali, byly zcela standartní,“ komentoval Doubrava.

Informace o policejní prohlídce pak na přímý dotaz Seznam Zpráv nepopřely ani další společnosti. Policie se zajímá také například o dodávky od lanškrounské společností LA Factory. Její šéf Radek Švec odmítl komentovat, zda u něj v pondělí domovní prohlídka byla rovněž provedena.

NCOZ se v současné době k případu nevyjadřuje. „V této chvíli vám nemohu k této kauze poskytnout jakékoli informace, protože si poskytování informací vyhradilo Vrchní státní zastupitelství,“ sdělila Radiožurnálu mluvčí Iva Knolová.

Zásah na ministerstvu

Detektivové zasahovali také na ministerstvu zdravotnictví a u dalších dodavatelů, od nichž resort ochranné pomůcky v nouzovém stavu nakupoval.

České firmy kritizují tendry na roušky a respirátory. ‚Konec pohádky,‘ říká jeden z výrobců

Číst článek

Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, jak serveru iROZHLAS.cz sdělila jeho šéfka Lenka Bradáčová. „Mohu vám potvrdit, že vámi dotazovanou věc dozoruje VSZ v Praze s tím, že v této fázi řízení nemůžeme poskytnout žádné bližší informace,“ reagovala v SMS zprávě na dotaz, zda mají pražští vrchní státní zástupci policejní zásah na ministerstvu kvůli nákupům ochranných pomůcek na starosti.

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo, že by šlo o „razii či prohlídku“. „Na vyžádání různých útvarů Policie ČR Ministerstvo zdravotnictví poskytlo v několika případech součinnost, stejně jako ji průběžné poskytuje finančním, celním, kontrolním a jiným orgánům k problematice týkající se nákupů ochranných pomůcek v době nouzového stavu,“ sdělila mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.

„Žádná razie neproběhla, žádné prohlídky neproběhly, byla to ze strany policie žádost o součinnost, o vydání dokumentů k zakázkám, stejně jako jsme je vydali Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Jsme samozřejmě připraveni spolupracovat. Jsme přesvědčeni, že jsme dělali vše s nejlepším vědomím a svědomím,“ řekl pro Radiožurnál Adam Vojtěch.

tkr, kno, och, vvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme