Ministerstvo zdravotnictví ruší home office pro své zaměstnance. Ostatním práci z domu doporučuje

„Vyzýváme všechny zaměstnavatelské svazy, aby zaměstnanci home office využívali.“ Tak zní slova Andreje Babiše a poslední oficiální vyjádření vlády k práci z domova ze začátku března. Zatímco tyto instrukce pro Čechy stále platí, pracovníci ministerstva zdravotnictví se právě přesouvají zpět do zaměstnání, zjistil server iROZHLAS.cz. „Plošný home office byl zaměstnancům ukončen ke 4. květnu 2021,“ oznámila redakci mluvčí ministerstva.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 7:28 4. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Arenberger

Petr Arenberger | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vláda vyzvala všechny zaměstnavatele, u kterých to charakter práce a provozní podmínky umožňují, aby se se svými zaměstnanci dohodli na práci z domova,“ stojí na oficiálním covidovém portálu vlády. Tato výzva z 9. března se ovšem nevztahuje na zaměstnance ministerstva zdravotnictví, ti se od úterý vrací do práce. Redakci to potvrdila mluvčí resortu Jana Schillerová.

Lidé na home office by mohli přispět potřebnějším, řekl Vystrčil. Později výrok označil za nepovedený

Číst článek

Plošný home office byl zaměstnancům ukončen k 4. květnu 2021 (mimo jiné s ohledem na termín testování zaměstnanců MZ), kdy se většina zaměstnanců vrací k výkonu služby/práce do úřadu, napsala redakci v SMS.

Zaměstnanci ministerstva přecházejí do běžného pracovního režimu, mají proto nárok na dva dny práce z domova v měsíci. Kromě toho je home office dál poskytován těm zaměstnancům ministerstva, kteří pečují o členy domácnosti.

Jde například o případy péče o děti do věku 12 let, kterých se týká rotační výuka, péče o děti, které ještě stále nemohou navštěvovat mateřskou školu, péče o osobu, která vyžaduje péči podle zvláštních právních předpisů, doplnila mluvčí. Na další dotazy redakce nereagovala. 

Ještě v březnu vláda na návrh ČSSD zvažovala povinný home office, z toho nakonec sešlo. Zabývali jsme se možností to nějak nařídit, ale já myslím, že to ani není potřebné. Že všichni zaměstnavatelé chápou, že je to důležité z hlediska mobility, uvedl tehdy premiér na tiskové konferenci.

Návrat do kanceláří

Kromě státních úřadů ukončují home office i některé velké firmy. „Je to velmi individuální, ale vidíme trend, že část firem zaměstnance stahuje. Jedná se spíše o centrály větších firem ve velkých městech. Dnes se stává benefitem namísto home office to, že člověk může jít do kanceláře,“ řekl Radiožurnálu Tomáš Suka z personálně-poradenské společnosti Quanta Houman Recources.

Menší firmy naopak nechávají své zaměstnance pracovat z domu i nadále – pro takové pracovníky například neplatí povinnost pravidelných antigenních testů na covid-19.

Podle společnosti PAQ Research, která provozuje portál Život během pandemie, ještě v polovině dubna z domu plně pracovalo 16 procent zaměstnanců. Napůl z domu, napůl z kanceláře pak dalších 8 procent. Na pracoviště tak stále dochází kolem 70 procent pracujících. Loni na jaře to přitom bylo jen 50 až 60 procent.

Pandemie covidu v posledních týdnech slábne, v neděli bylo v Česku podle dat ministerstva odhaleno 504 nových případů. Jde o nejnižší denní přírůstek od loňského 6. září. V pondělí také otevřela část služeb, od 10. května by měl kromě maloobchodu stát otevřít i další služby jako opravny obuvi, autobazary, fotografické služby, lanovky či střelnice.

Vítek Svoboda, vtk, Tereza Beránková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme