Ministr se nedohodl se zdravotníky na růstu platů. Hrozí, že přestanou sloužit přesčasy

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se ve čtvrtek s lékařskými a zdravotnickými odbory nedohodl na výši růstu platů. Zdravotníci stále trvají na plošném růstu tarifů o deset procent, Vojtěch to ale dlouhodobě odmítá. Odbory jsou kvůli tomu od poloviny srpna ve stávkové pohotovosti. Navíc hrozí, že lékaři a zdravotníci přestanou sloužit přesčasy nad rámec svých povinností.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nabízel odborům sedm procent do tarifních platů zaměstnanců v příspěvkových organizacích resortu. Odbory ale chtěly deset procent pro všechny, jak jim slíbila předchozí vláda.

Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Ministr zdravotnictví krok kritizuje

Číst článek

Vojtěch chce předložit návrh na sedmiprocentní růst ministerstvu práce v čele s Janou Maláčovou z ČSSD, protože resort připravuje pro příští rok platové tabulky pro státní zaměstnance. Vládní dohoda byla pět procent všem ve státním sektoru.

„Nemáme přímý vliv na odměňování v jiných nemocnicích než ministerstvem přímo řízených a některých krajských," řekl zároveň novinářům ministr zdravotnictví.

Odmítá navíc plošné odměňování, ředitelé nemocnic si podle něj mají sami rozhodnout, komu a kolik přidají. Peníze na to příští rok podle něj mít budou, do nemocnic půjde o 20 miliard korun víc než letos. Je to výsledek dohody všech segmentů zdravotnictví.

„Předpokládáme, že k navýšení dojde a bude ještě větší. Ale na tom se s odbory neshodneme. Zaměstnavatelé vnímají, že problém existuje, a nedovolí si nezaplatit personál. Ředitel, který mu nezaplatí a personál mu odejde, si nemocnici moc dlouho neudrží,“ dodal Vojtěch.

Víc než 1000 hodin přesčasů

Odbory ale ředitelům nevěří, že se peníze navíc dostanou k zaměstnancům. „Plošný nárůst platů měl pro nemocnice sloužit jako stabilizační prvek, protože většina zaměstnanců v nemocnicích je extrémně přetěžovaná,“ řekla novinářům předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Podle ní pošlou odbory podání na inspektoráty práce, aby zkontrolovaly počty přesčasových hodin.

„Zaměstnanci nebudou chtít sloužit nad povinné limity práce přesčas, potom podáme podání na inspektoráty práce s upozorněním, aby si inspektoráty zkontrolovaly, že jsou zaměstnanci, kteří už mají dneska odslouženo třeba víc než 1000 hodin práce přesčas,“ popsala již dříve Žitníková.

V nemocnicích chybí lidé

Ve zdravotnictví pracuje asi 260 tisíc lidí, v sociálních službách kolem 100 tisíc. Nejvíce, asi 80 tisíc, je zdravotních sester, jejichž hrubý plat byl loni ve státní sféře průměrně 36 tisíc korun, v nestátní 24 tisíc korun.

Platy sester rostly podle analýzy ministerstva zdravotnictví loni o 12 procent místo slíbených deseti procent. Za poslední čtyři roky to bylo téměř o třetinu. Přesto jich aktuálně v nemocnicích chybí kolem 3000. Pomoci má příspěvek 5000 korun za práci na směny, který dostanou od příštího roku.

Odbory namítají, že sestry v městských, krajských a soukromých nemocnicích dostávají méně a příplatky se k nim mnohdy nedostanou. Ministerstvo navrhuje sedmiprocentní růst také pro začínající lékaře, zkušenější dostanou dvě procenta navíc. „Myslíme si, že u nich to víc než u tarifu je o dalších složkách mzdy,“ dodal ministr Adam Vojtěch.

jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme