Ministerstvo zdravotnictví se nechystá povolit plánované domácí porody

Ministerstvo zdravotnictví nepočítá s povolením domácích porodů. Podle návrhu, který pro ministerstvo vypracovala pracovní skupina pro porodnictví, by ženy mohly rodit bez lékaře a za pomoci porodních asistentek – ale výhradně v nemocnici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těhotenství (ilustrační foto)

Těhotenství (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Především vycházíme z toho, co je reálné a co je možné. Já se domnívám, že v současných podmínkách České republiky a v zájmu toho, abychom udrželi bezpečnost poskytování zdravotní péče, ale současně poskytli ženám maximum toho, co potřebují, je návrh, na kterém se pracovní skupina shodla a který splňuje všechna důležitá kritéria,“ říká náměstek ministra zdravotnictví a zároveň vedoucí pracovní skupiny Ferdinand Polák z ODS.

Se závěry pracovní skupiny ovšem nesouhlasí právnička Adéla Hořejší, která zastupuje porodní asistentky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O domácích porodech diskutovali v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák z ODS a právnička Adéla Hořejší, která zastupuje porodní asistentky

„Podstata problému je podle mě jinde. Listina základních práv a svobod zaručuje každé ženě právo rozhodnout se o okolnostech a způsobu těhotenství, porodu a šestinedělí. Toto právo je v České republice potlačeno, protože ze systému zdravotní porodní péče jsou vyloučeny porodní asistentky,“ tvrdí Hořejší a pokračuje:

„Nemohou dnes vykonávat své povolání v plném rozsahu svých zákonných kompetencí. Stát jim v tom brání skrze administrativní překážky. Nedostávají povolení pro výkon své činnosti, ačkoliv zákon jim tento výkon umožňuje. Žádná žena nemůže využít kontinuální péče porodní asistentky v průběhu svého těhotenství, porodu a šestinedělí, a to bez ohledu na místo porodu – tedy jak v porodnici, tak doma nebo v porodním domě.“

Ideální péče je podle Hořejší taková, při níž žena, pokud chce, má právo zvolit si porodní asistentku, která jí poskytuje péči v průběhu těhotenství. S asistentkou pak půjde do porodnice a tak dále. „Návrh zákona mluví pouze o zaměstnankyních porodnice, to nejsou porodní asistentky,“ říká.

Polák: Ženám jejich právo neupíráme

To ale odmítá Ferdinand Polák. Podle něj návrh ženám jejich právo neupírá. „Zcela jednoznačně zvyšujeme možnost ženám, aby rodily pouze za asistence porodní asistentky. To, co pracovní skupina řeší, jsou úhrady zdravotní péče z veřejného zdravotního pojištění. My se snažíme změnit stávající stav, kdy v porodnicích porod vedou lékaři a zdravotní pojišťovna ho uhradí zdravotnickému zařízení v případě, že porod vede lékař,“ vysvětluje Polák a dodává:

„Zákony ale již dnes říkají, jaké jsou kompetence porodních asistentek. My se pouze domníváme, že porodní asistentky jsou natolik kompetentní, že mohou vést fyziologický porod ve zdravotnickém zařízení. My říkáme, že každý porod se může stát nebezpečným a je potřeba, aby byl vždy přítomen okamžitě lékař a tu komplikaci vyřešil. Žena si může vybrat porodnici, kde bude rodit.“

Hořejší: Evropský soud hovoří jinak

Adéla Hořejší argumentuje závěry Evropského soudu pro lidská práva. „Ten již před třemi roky podal interpretaci práva svobodné volby. Řekl, že svobodná volba je svobodnou volbou pouze tehdy, pokud je u ní zajištěna zdravotní péče. Pokud dnes ženy nemají zajištěnou zdravotní péči, naopak stát jim v ní brání, tak nemohou své právo uplatnit,“ zdůvodňuje svůj postoj.

Ferdinand Polák přijetí širšího výkladu svobodné volby, než jak je vnímána v Česku, příliš nepodporuje.

„Já stále tvrdím, že zdravotnictví se nemůže vyvíjet revolučně, musí se vyvíjet evolučně. Ano, žena má právo, ale stát má také právo. Jestliže stát deklaruje, že bude něco hradit, musí také říct, za jakých podmínek to bude hradit. Veřejné zdravotní pojištění nemůže hradit péči, za kterou nemůže ručit svými bezpečnostními podmínkami,“ uzavírá.

Jan Richter, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme