Ministerstvo zdravotnictví uvažuje o americkém systému přerozdělování léků

Skoro čtyři miliardy korun ročně by mohla zdravotnickému systému ušetřit lepší organizace v rozdělování medikamentů. Léky v této hodnotě totiž podle ministerstva zdravotnictví končí v koši. Vedení resortu proto uvažuje o zavedení praxe běžné ve Spojených státech amerických, kdy lékaři předepisují pacientům pouze konkrétní počty tablet a lékárníci jim pak vydávají přesné dávky a ne celá balení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Thomas Picard

Lékárníci už dali najevo, že se jim úvahy o americkém systému přerozdělování léků nelíbí. „Já jsem při tom návrhu zároveň neslyšel nějaké odůvodnění, proč by vlastně k tomu mělo být sáhnuto. Koukám na to trošku s despektem,“ říká Michal Hojný, člen představenstva České lékárnické komory, a pokračuje:

„Je prostě fakt, že výdej léků v západních zemích je na trošku jiné úrovni. Pacientům se vydávají celá balení z důvodu toho, že má tak garantovaný původ toho přípravku. Je tam k dispozici podrobná příbalová informace a v neposlední řadě jsou balení také vyzdobena Braillovým písmem proto, aby slepí pacienti měli jednodušší orientaci.“

Podle Hojného by všechna tato pozitiva šla s vydáváním dávek třeba jen na jeden měsíc stranou. Na druhou stranu se americkému systému Hojný nebrání: „Určitě to má význam třeba u specifické skupiny pacientů. Když se podíváte třeba na seniorské pacienty nebo na psychiatrické pacienty, to je přesně ta skupina pacientů, které může profitovat z toho, že bude mít dopředu připravenou svojí dávku léků.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve studiu večerních Ozvěn dne na Radiožurnálu byl Michal Hojný, člen představenstva České lékárnické komory

S návrhem přišel ministr Heger. Podle tvrzení ministerstva zdravotnictví ještě zavedení amerického systému přerozdělování léků není definitivní. Úvahy tu ale jsou.

„Ta cesta, kterou jsou ve Spojených státech vybavováni ambulantní pacienti, tak si myslím, že se naplní třeba v blízké době při poskytování ústavní péče v nemocnicích. Takzvané jednodávkové systémy, které mají možnost sestry obdržet pro léčbu pacientů na oddělení, takže mají ve foliích zatavené konkrétní přípravky a pacientům už přípravky vydávají takříkajíc předdávkované, to určitě znamená výrazné zjednodušení sesterské práce,“ říká Hojný.

U ambulantních pacientů ale žádný bendit nevidí. Podle něj české pacienty trápí jiné věci, na současný systém výdeje léků si prý navíc už zvykli.

Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme