Ministerstvo zdravotnictví poslalo nemocnici Bulovka 88 milionů za polní nemocnici v Letňanech

Ministerstvo zdravotnictví odeslalo pražské Fakultní nemocnici Bulovka 88,2 milionu korun za provoz polní nemocnice na výstavišti v Letňanech, která sloužila jako záloha pro případ přeplnění nemocnic pacienty s covidem-19. Nemocnice by platbu měla obdržet v řádu dnů. Na twitteru to ve středu uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), podle kterého resort vyčlenil peníze v rámci svého rozpočtu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakulní nemocnice Bulovka | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Bulovka dostala zřízení nemocnice od ministerstva příkazem, proto by se jí miliony vrátit měly. Je to tak spravedlivé a správné,“ řekl Adam Vojtěch už před několika týdny pro server iROZHLAS.cz.

Nemocnici @Fakultní nemocnice Bulovka jsme dnes odeslali 88,2 mil. Kč za realizaci polní nemocnice v Letňanech. Na účtu by je měla mít v řádu dnů. Prostředky jsme vyčlenili v rámci rozpočtu @Ministerstvo zdravotnictví. Bulovka dostala zřízení nemocnice od MZ pokynem, je tedy spravedlivé jí náklady uhradit.

12:42 – 28. 07. 2021

7 265

Bulovka před časem žádala o peníze za polní nemocnici ministerstvo financí, které ale žádost podle dřívějších informací mluvčího nemocnice Filipa Řepy zamítlo. Podle ministerstva financí jsou náklady věcí smlouvy mezi nemocnicí a soukromou firmou ABF, obrátit se tak mělo na svého zřizovatele, tedy ministerstvo zdravotnictví. Vojtěch k tomu počátkem července řekl, že situaci chce vyřešit během týdnů, možná mixem finančních zdrojů včetně Bulovky.

Záložní nemocnici v Letňanech armáda postavila loni koncem října kvůli podzimnímu zhoršování situace ve zdravotnických zařízeních. Ve výstavních halách mohlo podle plánů najít pomoc až 500 pacientů. Nemocnice nikdy nebyla v plném provozu, také kvůli nedostatku personálu. Její zřízení bylo politickým rozhodnutím. Oznámil ho 15. října ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Bulovka se konečně dočká. Vojtěch slíbil, že jí zaplatí 90 milionů za polní špitál v Letňanech

Číst článek

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že personál by do ní měly dodat pražské nemocnice. Ředitel Bulovky Jan Kvaček tehdy řekl, že personál bude v nemocnicích chybět, pokud ho přesunou k provizorním lůžkům. Vláda zřízení nemocnice schválila o den později, tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) uvedl, že praní prádla nebo zajištění jídla bude navázáno na Bulovku, která je nejblíž.

Nakonec to byla právě Bulovka, kdo 17. října s firmou ABF miliardáře Petra Sehnala uzavřel smlouvu. Podle dokumentu v registru smluv měla do 30. listopadu zaplatit 22 milionů korun bez DPH. Celkové náklady do února vyčíslila nemocnice na téměř 100 milionů korun, další peníze stála součinnost armády a Správy státních hmotných rezerv. Vedle nájmu platila nemocnice Sehnalově firmě také energie a další služby.

Pronájem prostoru pro záložní nemocnici ministerstvo zdravotnictví ukončilo k 19. únoru. Sehnal nabídl tehdejšímu ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO) snížení ceny o dvě třetiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme