Špatná zpráva pro poštolky a sýčky. Ornitologové kritizují možnost klást jed proti hrabošům na povrch

Ministerstvo zemědělství hodlá znovu povolit povrchovou aplikaci jedu proti hrabošům. Kontroverzní metodu hájí tím, že se hraboši přemnožili. Povrchovou aplikaci tzv. rodenticidů umožní pouze na pozemcích, kde populace hraboše překročila pětinásobek tzv. prahu škodlivosti. Česká společnost ornitologická se ovšem domnívá, že se jedná o „špatnou zprávu pro poštolky, sýčky a kalouse“.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přemnožení hrabošů chce Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský řešit rozhazováním jedu. (ilustrační foto)

Ministerstvo zemědělství opět povolí povrchovou aplikaci jedu proti hrabošům (ilustrační foto) | Foto: dsd | Zdroj: pxhere.com | CC0 1.0

Ornitologové varují, že prudký jed dále ohrozí dravce a další ptáky či jiné živočichy, kteří se hraboši živí. Ministerstvo slibuje, že povolení dávat jed na povrch půdy sváže pravidly: hraboši musí být přemnoženi pětinásobně a na místo se vypraví inspektoři, aby vše zkontrolovali.   

Stát hodlá opět povolit kladení jedů proti hrabošům na povrch půdy. Ale jen v případě přemnožení

Číst článek

Zemědělský ústav vydal povolení k plošné aplikaci jedu proti hlodavcům například i loni v létě. Několik dní poté, po vlně kritiky ze strany ornitologů, odborníků a ochránců přírody, účinnost povolení ovšem ministr zemědělství Miroslav Toman pozastavil, uvedla Česká společnost ornitologická. I přes to loni kvůli kontroverzní metodě zemřeli i zajíci, bažanti nebo čápi.

Nynější rozhodnutí ministra zemědělství se nelíbí řediteli České společnosti ornitologické Zdenku Vermouzkovi. „Rozsypání jedu způsobí úhyny dravců, sov, lasiček, tedy našich spojenců v boji s hraboši. Zatímco hraboši se zvládnou namnožit rychle, dravcům to bude trvat léta. Trávení je rychlé a jednoduché a řešením, které jen konzervuje nedobrý způsob hospodaření,“ uvedl.

Lze jim čelit bez jedů

Podle zemědělského specialisty České společnosti ornitologické Václava Zámečníka nahrává hrabošům intenzivní způsob zemědělství s velkými lány. Zámečník uvedl, že si s hrabošem lépe poradí pestrá krajina s křovinami a remízky, kde žije více predátorů, kteří se na hraboše specializují.

„Krátkodobým řešením je možné podpořit přítomnost ptačích predátorů hrabošů například umísťováním berliček, ze kterých mají lepší rozhled. Dlouhodobým a vhodnějším řešením je vytvoření pestré krajiny namísto současných monokultur,“ vysvětlil Zámečník.

Hrabošům lze podle ornitologů čelit i bez prudkých jedů. Ekologický zemědělec a zakladatel společnosti PROBIO Martin Hutař řekl, že sice zaznamenali zvýšený výskyt hraboše, ale zároveň uvedl, že opravdu zásadní škody na úrodě nemají.

„Důvodem je, že pravidelně ořeme na všech plochách a tam, kde je riziko přemnožení hrabošů, dáváme berličky pro káně a poštolky. Zároveň pěstujeme meziplodiny. Hlodavci pak mají z čeho vybírat a neškodí tolik na hlavních plodinách,“ popsal Hutař.

luk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme