Ministerstvo plánuje posílení těžby kůrovcového dříví. Stát chce rozdělit do tří zón podle postižení

Ministerstvo zemědělství chystá novelu lesního zákona, která by umožnila rozdělit stát do tří zón podle úrovně umírání smrkových porostů zasažených kůrovcem. Území by se tak rozdělilo na nejpostiženější oblast, ve které by nemuseli vlastníci lesů těžit napadené dřevo, těžební kapacity by se tak mohly přesunout do „nárazníkové oblasti“ mezi Moravou a Čechy. Oznámil náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Patrik Mlynář.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůrovec je pod kůrou

České lesy devastuje kůrovcová kalamita, podle některých odborníků nejhorší v novodobé historii | Foto: Šárka Škapiková

České lesy v současnosti devastuje kůrovcová kalamita, podle některých odborníků nejhorší v novodobé historii či za posledních 200 let.

Novela by měla začít platit co nejdříve, stát ji tak nejspíš předloží jako poslaneckou iniciativu. Letos se v České republice vytěží 12 až 14 milionů metrů krychlových kůrovcového dříví, loni ho bylo méně než polovina - 5,8 milionu metrů krychlových.

Kůrovcová kalamita nepoleví, těžba zřejmě vzroste na dvojnásobek. ‚Změní tvář krajiny,‘ řekl ministr

Číst článek

Stát ve snaze zvýšit odbyt dříví jedná s ministerstvem průmyslu a obchodu o možnosti využívání klestí o průměru větším než sedm centimetrů pro energetické účely, například do tepláren. Nyní se používá právě do průměru sedmi centimetrů.

Ministerstvo zemědělství chce také jednat s ministerstvem financí o snížení daně z přidané hodnoty na palivové dřevo o pět procentních bodů na deset procent. Zájem lidí o topivo by pak mohl být větší, doufá stát.

Nižší daň

Snížení DPH na palivové dřevo na deset procent kvůli kůrovcové kalamitě chce navrhnout místopředseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Stejně by podle něj měla klesnout sazba daně u dřevěných briket a pelet a u stavebního dříví.

Státní lesy dostanou pokutu. Miliony mají zaplatit kvůli podcenění kůrovcové kalamity

Číst článek

„Mohlo by to zlepšit situaci na trhu s dřívím, podpořit spotřebu na trhu České republiky,“ řekl Jurečka. Úpravu daně chce připojit jako pozměňovací návrh k návrhu novely zákona o evidenci tržeb, který je zařazen na nynější schůzi Sněmovny, podle Jurečky se ale patrně začne projednávat až v příštím roce.

Lesy ČR budou šetřit

Státní podnik Lesy ČR v příštím roce sníží investice a režijní a marketingové výdaje o zhruba miliardu korun, informoval na tiskové konferenci generální ředitel podniku Josef Vojáček. Peníze dá na těžbu kůrovcového dřeva a obnovu lesních porostů.

Letos klesne zisk podniku před zdaněním a tvorbou rezerv na zhruba 800 milionů korun z loňských 3,74 miliardy Kč. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi, celkem jde o 1,19 milionu hektarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme