Ministerstvo zemědělství napoví, zda se bát jarních povodní

I přesto, že letos v zimě na horách napadlo hodně sněhu, pořád to není tolik jako v roce 2006. Radiožurnálu to řekl Pavel Punčochář, ředitel sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkem protéká Závidkovický potok

Parkem protéká Závidkovický potok | Foto: Jaroslav Vála, Světlá nad Sázavou

„V regionech se povodní nemusí bát tam, kde přeci jenom jsou nějaké vodní nádrže nad přehradami. Tam je vytvořena dostatečná a volná kapacita na zachycení povodňového průtoku.“

„Ale jsou samozřejmě řeky, které žádnou takovou kapacitu nemají. Kdyby k prudkému tání došlo, tak by se průtoky zvýšily, ale neosáhly by zdaleka situace z roku 2006,“ varuje Punčochář.

Ministerstvo zemědělství by dnes mělo zveřejnit, jaký je stav vody po letošní zimě a to, jestli se máme bát tání sněhu.

Hráze by mohly pomoci

Podle ředitele sekce vodního hospodářství by případné větší množství vody způsobené táním sněhu zachytily vodní nádrže. Tam, kde nejsou by potom obce měly počítat s místy, kde je možné vytvořit poldry.

Zatím ale podle Punčocháře moc velká vstřícnost k tomuto kroků není zejména ze strany majitelů pozemků“

„Pro občany, kteří dostali v restitucích nějaký bývalý rodinný majetek zpátky, není příjemné náhle připustit, že se část použije na stavbu hráze, a uvnitř může dojít ke zničení úrody.“

„Nicméně myslím, že ten zákon, který napravuje úhradu ať už za stavební pozemek pro hráz nebo za ztrátu, že tomu může velmi pomoct,“ domnívá se Pavel Punčochář.

Veronika Malá, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme