Na ministerstvu zemědělství a v sídle Lesů ČR zasahovali policisté z protimafiánské centrály

Od čtvrtečního rána zasahovali policisté z Národní centrály pro odhalování organizovaného zločinu na ministerstvu zemědělství. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová serveru iROZHLAS.cz řekla, že detektivové na ministerstvu zajišťovali důkazy. Bližší informace ale sdělit odmítla.

Praha (Aktualizováno: 23:20 25. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zemědělství | Foto: Filip Jandourek

„V této fázi řízení mohu potvrdit pouze to, že státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze vede dozor v trestní věci, v níž právě policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zajišťují důkazy. Jelikož se jedná o prvopočáteční fázi, nemůžeme komentovat ani obsah důkazů, ani trestné činy, pro které se trestní řízení vede. Mohu ovšem říci, že žádná osoba nebyla omezena na osobní svobodě,“ řekla serveru iROZHLAS.cz Bradáčová.

Vojenské lesy postavily dům řediteli divize za 7,3 milionu. ‚Nepřiměřené,‘ míní nejvyšší kontroloři

Číst článek

„Mohu potvrdit, že policie od dnešního rána u nás zasahuje. Nicméně jakékoliv další informace s ohledem na průběh vyšetřování nemůžu sdělit,“ řekl Radiožurnálu ve čtvrtek Vojtěch Bílý.

Bližší informace nechtěl sdělit ani mluvčí zasahujícího útvaru Jaroslav Ibehej. „Provádíme úkony trestního řízení. Více informací poskytovat nebudeme. Právo poskytovat informace si vyhradilo Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ řekl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu deníku Mf Dnes, který na zásah upozornil jako první.

Zásah se ale podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) netýká jen resortu zemědělství. „Netýká se to jenom ministerstva zemědělství, týká se to i Lesů ČR a předchozího vedení Lesů ČR,“ řekl Deníku N Toman s tím, že jde o období, kdy státní podnik vedl generální ředitel Daniel Szórád.

Zemětřesení v Lesech ČR. Nový generální ředitel vymění vrcholný management podniku

Číst článek

Policie Szóráda podle Lidových novin podezírá, že způsobil Lesům ČR škodu 2,4 miliardy korun. Šlo o nevýhodné ukončení smluv a nedostatečný zásah proti kůrovcové a větrné kalamitě, napsaly Lidovky.czSzórád řekl České televizi, že to, co mu policie klade za vinu, je absurdní.

Ministrova slova potvrdila pro server iROZHLAS.cz i mluvčí Lesy ČR Eva Jouklová: „Mohu potvrdit přítomnost policie v sídle podniku, zásah se netýká činnosti současného vedení státního podniku Lesy ČR. Poskytujeme maximální součinnost s tím, že další informace nejsme oprávněni poskytovat.“

Co přesně policisty zajímá, Jouklová neupřesnila. Vyhrazenou mají podle mluvčí jednu kancelář, chod podniku tak není ochromen a zaměstnanci dál pracují.

‚Klidné svědomí‘

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že za dobu svého působení v čele resortu „má klidné svědomí“.

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane Josef Vojáček, ve funkci nahradí odvolaného Szóráda

Číst článek

„Jsem opravdu v klidu, že jsme tam nedělali nic, co by bylo v rozporu se zákony, dobrými mravy. A jsem zvědav, až čas ukáže, proč tam detektivové přišli a na jaké věci se zaměřovali, z jakého období,“ řekl serveru iROZHLAS.cz.

Během působení na ministerstvu ale podle svých slov podal několik oznámení na státní zastupitelství. „Když jsem nastoupil na ministerstvo, tak jsem samozřejmě předpokládal nějaké věci, které jsem podával na státní zastupitelství, které se týkali předchozího období, kdy byly velké otazníky nad tím, jak tehdy vedení resortu postupovalo. Jestli se to týkalo toho, neumím to zodpovědět.“

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu se zatím na ministra neobrátili. „Mě policie nekontaktovala, neoslovila, takže vám k tomu nejsem schopný nic moc říct. Předpokládám, že kdyby se to týkalo mého působení, tak že by mě policie oslovila,“ dodal Jurečka.

kno, tec, ogo, pj, sol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme