Ministerstvo zemědělství povolilo porážky krokodýlů a prodej jejich masa

V Česku bude možné od března porážet krokodýly. Novela vyhlášky ministerstva zemědělství umožňuje také zpracování jejich masa a jeho následný prodej.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krokodýl siamský | Foto: Martin Vobruba, Zoo Plzeň

Vyhláška podle ministerstva zemědělství reaguje na úspěšný chov krokodýlů v České republice.

„Je to exotická záležitost, ale vzhledem k tomu, že máme na Moravě chovatele krokodýlů, tak jsme se s tím museli nějak vypořádat,“ řekl Radiožurnálu šéf resortu Petr Bendl (ODS).

Více než 200 krokodýlů nilských chová na své farmě ve Velkém Karlově jihomoravský zemědělský podnik Agro Jevišovice, který předloni koupila skupina Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč Česko přijalo vyhlášku povolující porážku krokodýlů, vysvětlovali ve Stalo se dnes ministr zemědělství Petr Bendl a agrární analytik Petr Havel

Právě kvůli tomuto podniku ministerstvo vyhlášku přijalo. Chov rozjel bývalý majitel, který zakoupil krokodýly z uzavřených chovů ve Francii a v Thajsku s tím, že budou sloužit jako turistická atrakce.

„Krokodýli jsou tady, začali se v zajetí množit, ale Česká republika neměla nástroj, podle čeho je usmrtit,“ připomněl agrární analytik Petr Havel.

Vyhláška, která prošla notifikační procedurou u Evropské komise, začne platit od 1. března. Porážet bude možné pouze krokodýly narozené a odchované v zajetí, a to za podmínek stanovených zákonem na ochranu zvířat proti týrání. Na zdravotní nezávadnost produktů bude dohlížet Státní veterinární správa.

Havel však nepředpokládá, že by se například krokodýlí steaky nyní staly u českých zákazníků vyhledávanou pochoutkou.

„V tuto chvíli vůbec nejde o to dodávat na český trh krokodýlí maso, i když možná některé specifické restaurace po něm sáhnou, ale podstata věci spočívala v tom, že my jsme museli legislativně vyřešit problém, které tady vznikl a který nikdo nepředpokládal,“ dodal analytik.

Jan Richter, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme