Ministerstvo zemědělství dostalo termín schůzky s Bruselem. Chce se bránit proti auditu ke střetu zájmů

Ministerstvo zemědělství dostalo po měsících čekání termín smírčího řízení k druhému auditu ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Klíčová schůzka se zástupci Evropské komise ohledně vyplácení zemědělských dotací koncernu Agrofert se odehraje v polovině září, zjistil iROZHLAS.cz. České úřady na ní chtějí zmírnit výsledky unijní prověrky, které obdržely v únoru. Podrobnosti tehdy nezveřejnily, předběžné závěry ovšem střet zájmů potvrdily.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Termín smírčího řízení byl stanoven na 14. září 2021,“ uvedl na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Byl to přitom dlouho očekávaný moment. Resort totiž výsledky auditu zemědělských dotací pro koncern Agrofert z Babišova svěřenského fondu obdržel od Evropské komise už v únoru.

Postupujeme podle zákonů, všechny projekty schválily české úřady, zní z Agrofertu k dotaci pro Fatru

Číst článek

Závěry, ke kterým Brusel u druhého auditního šetření došel, ale resort tehdy neoznámil. „Sdělení je nadále Evropskou komisí označeno za důvěrné, protože auditní šetření stále pokračuje,“ reagoval v zimě na otázky redakce Bílý. Ministerstvo zároveň avizovalo, že chce vyvolat smírčí řízení. Stanovení termínu jednání se ale povedlo až nyní.

Cíl české strany je přitom jasný: rozporovat závěr unijních auditorů. Potvrdila to mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Lenka Rezková, který eurodotace pro zemědělce v Česku rozděluje. „Ano, samozřejmě,“ odpověděla na otázku, zda bude snaha zmírnit dopady stávajících závěrů auditního šetření.

Rezková vysvětlila, co tuzemské úřady od smírčího řízení očekávají: „Projednání situace, sdělení a vysvětlení svých postojů, vzhledem k tomu, že smírčí orgán posuzuje dané záležitosti a má sbližovat postoje Evropské komise a České republiky.“ Pod dohledem odborníků nominovaných z různých členských států se tak bude hledat kompromisní řešení.

Finální jednání

Po zářijovém jednání vydá podle Rezkové smírčí orgán zprávu. Poté bude mít Evropská komise šest měsíců na to, aby zvážila další postup. „Buď si vyžádá od České republiky další doplňující informace, nebo vydá závěrečnou zprávu Evropské komise,” doplnila mluvčí zemědělského fondu. Pak by již měly být výsledky unijní prověrky definitivní.

Černošice se brání Babišově žalobě, jíž chce zastavit řízení o střetu zájmů. Soudu navrhly, aby ji zamítl

Číst článek

České úřady obdržely koncem února od Evropské komise ohledně závěrů šetření kolem zemědělských dotací pro Agrofert takzvané formální sdělení, jak tehdy upozornily Hospodářské noviny. Výsledek prověrky ovšem nechtěly říct. Střet zájmů premiéra Babiše ovšem potvrdily předběžné závěry kontrolorů.

Zemědělské dotace pro Agrofert udělené po srpnu 2018, kdy začala platit přísnější evropská legislativa ke střetu zájmů, jsou tak opatřeny preventivní stopkou. Veřejnou podporu po zaří 2017 však koncern inkasuje dál – český zákon o střetu zájmů se totiž podle analýzy zemědělského fondu na něj nevztahuje.

Definitivně ukončen je však už první audit Evropské komise, který se týkal dotací vyplácených především ministerstvem průmyslu a obchodu. Brusel finální auditní zprávu ke střetu zájmů zveřejnil v dubnu také na svém webu. Babiš podle dokumentu nadále ovládá holding Agrofert a porušuje tak evropskou i českou legislativu.

Premiér nicméně konflikt dlouhodobě odmítá. „Vždy jsem dodržoval veškeré právní předpisy. Agrofert neřídím a neovládám,“ prohlásil například během červnové mimořádné schůze sněmovny. Podobně jakékoli pochybení odmítá také Agrofert.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme