Ministerstvo životního prostředí představí plán na snížení emisí

Návrh koncepce ochrany klimatu do roku 2020 ve čtvrtek představí ministerstvo životního prostředí. Aktualizovaný návrh, jak snižovat emise skleníkových plynů se zaměří především na oblasti, které jich produkují nejvíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smog | Foto: stock exchange

"Je to především energetika, oblast průmyslu a doprava," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Do budoucna se podle ní bude klást stále větší důraz na obnovitelné zdroje energie.

"Obnovitelné zdroje jsou podstatnou součástí našeho návrhu politiky ochrany klimatu České republiky. Je to jedna z věcí, na které jsme se domluvili s Evropskou unií," uvedla Roubíčková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr životního prostředí Ladislav Miko o nové koncepci ochrany klimatu v ČR

Konkrétní opatření a přesná čísla zazní odpoledne na tiskové konferenci.

Podle ministra životního prostředí Ladislava Mika si jeho úřad nechal zpracovat analýzy, z nichž vyplývá,že k závazku snížení emisí o 20-30 % se můžeme dopracovat opatřeními, které nejsou ekonomicky nemožné.

Koncepce je doplňujícím materiálem pro diskusi o energetické koncepci

Koncepce ochrany klimatu by pak podle Mika měla sloužit jako doplňující materiál k diskusi o státní energetické koncepci, která by umožnila základní strategické rozhodnutí, kterým směrem se energetika vydá ve střednědobé a dlouhodobé budoucnosti.

"Předpokládám, že není nutné se nadále orientovat tolik na uhlí a na jádro a že je možné snížení emisí dosáhnout i jinými prostředky," uvedl Miko v Ranním interview Radiožurnálu.

Miko také podotkl, že známky globálního oteplování lze u nás pozorovat už dnes.

"Začínáme mít problémy s pěstováním smrkových monokultur v nižších polohách, objevují se teplomilné druhy rostlin," vysvětlil Miko.

V Kodani k dohodě dojde

Ministr je také přesvědčen, že na prosincové konferenci o klimatu v Kodani, kde má být podepsána nová smlouva, nahrazující tzv. Kjótský protokol, nakonec i přes nynější rozpory dojde k dohodě.

"Světoví lídři podle mne nepromarní svou příležitost k dohodě o boji s klimatickými změnami. Bude ale těžké dohodnout se o optimálním poklesu emisí, když někteří vědci říkají, že i 30 % úspor je málo, že je nutno snížit emise o 40 %, abychom udrželi nárůst teplot jen do dvou stupňů Celsia. Jakákoliv dohoda o 25-45%ním snížení bude velkým úspěchem a já věřím, že se ji podaří dojednat," uzavřel Miko.

Igor Maňour, Jan Pokorný, Jan Herget, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme