‚Rebelie pro život‘. Kvůli klimatu lidé tři hodiny blokovali vstup na ministerstvo životního prostředí

Zhruba dvě desítky lidí protestovaly před budovou ministerstva životního prostředí v pražských Vršovicích. S transparenty a vlajkami symbolicky blokují vchod, na přístřešku budovy rozvinuli také transparent s nápisem „Ministerstvo životního selhání Richarda Brabce?“ (ANO). Někteří se k budově přilepili vteřinovým lepidlem. Resort podle mluvčí Petry Roubíčkové uvítal, že měl protest nenásilnou podobu.

Video Praha (Aktualizováno: 11:12 6. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na zeleném transparentu před budovou resortu je napsáno: Rebelie pro život. Akci pořádalo hnutí Extinction Rebellion ČR (XR) a Limity jsme my. Chtěli upozornit na podle nich nezodpovědnou politiku české vlády v klimatických otázkách. V posledních týdnech jde již o několikátou podobnou akci ekologických aktivistů.

Ministerstvo povolilo prodloužení těžby v dole Bílina. ‚Největší chyba za fungování úřadu,‘ tvrdí Greenpeace

Číst článek

Na letáku protestujících je uvedeno, že na zhoršující se klimatické krizi má podíl zastaralá uhelná energetika Česka. Znepokojeni jsou souhlasem ministerstva s prodloužením těžby v dole Bílina, podle nich je v přímém rozporu s mezinárodními závazky. Poukazovali také na to, že spalování uhlí z dolu povede ke zvyšování emisí.

Ministr Richard Brabec má podle protestujících osobní zodpovědnost za stanovisko, které může umožnit vytěžení a spálení dalších 150 milionů tun uhlí na dole Bílina.

„Je nadmíru alibistické ignorovat vliv takového rozhodnutí na klimatickou změnu, na což upozornilo v připomínkách přes 4400 lidí. Mluvit o životním selhání je proto zcela na místě. Pan ministr přitom může stále rozhodnutí zvrátit a dostát tak cílům Pařížské dohody, uvedl v tiskové zprávě Maroš Prčina z hnutí Limity jsme my.

Ministerstvo podle mluvčí resortu Petry Roubíčkové vítá nenásilnou formu protestu. Upozornila, že proti souhlasu s prodloužením těžby uhlí v povrchovém dole Bílina do roku 2035 se lze bránit právními prostředky.

Pokud účastníci nesouhlasí se stanoviskem, je možné bránit se jinou cestou než zaměstnáváním policie. To jde pak na náklady daňových poplatníků, řekla novinářům.

Policie byla připravena

Protest trval asi tři hodiny. I když se ho organizátoři snažili utajit, policie o něm měla informaci předem a na aktivisty od rána čekaly asi dvě desítky policistů. Vzhledem k tomu, že demonstranti vchod nezablokovali a lidi nechali procházet, policie proti nim nezasáhla.

Neřešila ani rozvinutí transparentu na přístřešku s nápisem „Ministerstvo životního selhání Richarda Brabce?“, protože protestující po vyzvání místo po několika minutách opustili. S takovým řešením souhlasil i vlastník budovy.

Babiš mění postoj ke klimatické neutralitě. ‚Bude nás to stát nějaké miliardy,‘ uvedl v Bruselu

Číst článek

XR je mezinárodní hnutí, které si klade za cíl urychlit hledání řešení kolem klimatické krize. Východiskem je podle něj okamžitá a razantní změna celé ekonomiky. Členové hnutí se domnívají, že vlády a samosprávy nejsou schopné klimatické otázky řešit, protože politici necítí podporu voličů. XR chce proto z klimatického problému udělat hlavní společenské téma.

Veřejnost chtějí mobilizovat nenásilnými a přímými akcemi občanské neposlušnosti malých skupin lidí, jako jsou blokády či protesty. Počítají při nich s případným zadržením policií a následným zaplacením pokuty.

Na říjen hnutí plánuje blokádu v desítkách měst, v Praze by se měla konat 12. října, uvedli organizátoři. V poslední době se například tři aktivisté připoutali k budově Úřadu vlády nebo se na brněnském náměstí Svobody objevili tři symboličtí oběšenci.

Mezi požadavky hnutí je vyhlášení stavu klimatické nouze, dosažení uhlíkové neutrality v Evropě do roku 2025 nebo zřízení právně závazných občanských shromáždění, jejichž prostřednictvím by se občané mohli podílet na rozhodování o zásadních otázkách.

Ministr životního prostředí Richard Brabec | Zdroj: Úřad vlády

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme