Ministerstvo životního prostředí zálohování nepodpořilo

Většina z nás se asi nijak hlouběji nezamýšlí nad běžnou praxí, kdy skleněné láhve vracíme do obchodu a plastové sešlápneme a odneseme do žlutého kontejneru. Tento rok ale mohlo dojít k zásadní změně. Podle plánů bývalého vedení ministerstva životního prostředí se měly PET láhve zálohovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

PET lahve | Foto: ZOD Brumovice

Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil ale nejprve řekl, že to pro něj není důležitá starost, a pak jeho úřad tento týden oznámil, že ani PET láhve, ani plechovky, se zálohovat nebudou.

Podle Jana Bláhy z Českého průmyslového sdružení pro obaly a životní prostředí spolupracovalo ministerstvo v materiálech předchozích ministrů s odbornou veřejností na tezích odpadového hospodářství a ani tento materiál neuvažoval o zálohování jedné komodity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Bláha hovoří o třídění odpadů v Ozvěnách dne

„Průmyslové sdružení vzniklo v roce 1994 proto, že všechny potravinářské a obalové firmy jej vytvořily ve prospěch zavedení legislativy po zkušenostech z EU. Bylo to v éře exministra Bursíka, který tu dohodu nepodepsal, udělal to až ministr Kučera,“ říká Bláha.

Bláha se domnívá, že jsou lidé naučení sešlapávat obaly do kontejnerů a není tedy žádoucí tyto obaly najednou zálohovat. Systém zálohování obalů se osvědčil v severských státech, kde se obaly netřídily a šly rovnou do spaloven. V našich podmínkách je podle něj současný stav v zájmu životního prostředí.

„Jestliže dnes třídíme komodity jako papír, plast, sklo, tetrapaky, tak z těchto komodit je pro další použití po recyklaci nejžádanější právě PET. Obce, které zajišťují systém EkoKom mají z této komodity zpátky peníze,“ říká Bláha.

Z recyklovaných obalů se vyrábí řada věcí. V České republice se dotříďuje ručně, čímž vzniká čirý PET, ze kterého se vyrábějí fleece bundy, z barevného PET se vyrábějí tašky, travní dlaždice, sedací nábytek a mnoho dalších věcí.

Jan Bláha tvrdí, že Německá spolková republika neumí vytřídit čirý PET, který je potřeba pro speciální tkaniny, a tak ho odkupuje z Česka. I když se část PET lahví recykluje, stále je dost lidí, kteří je pálí v kamnech. Ani to není podle Jana Bláhy důvod k zálohování.

„Když by se zavedly do fungujícího systému zálohy, z pohledu ekologie by se systém rozbil. Ukázal to německý model, kdy kleslo třídění všech obalů o 10 procent během 6 let, když zavedli zálohy. Navíc by byl přechod na zálohování drahý, stál by 5 až 6 miliard a tento náklad by musel zaplatit konečný spotřebitel,“ tvrdí Jan Bláha z Českého průmyslového sdružení pro obaly a životní prostředí.

Aneta Vojtěchová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme