Ministerstvo zrušilo rozhodnutí o kolaudaci Temelína

Ministerstvo pro místní rozvoj zrušilo rozhodnutí jihočeského krajského úřadu o kolaudaci prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín. O kolaudaci rozhodl krajský úřad loni v prosinci, zhruba po pěti letech od prvních dodávek elektřiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín

Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Jan Rosenauer

Znamená to jen to, že podle stavebního zákona pokračuje zkušební provoz elektrárny, který krajský úřad prodloužil loni v prosinci až do konce letošního roku. V tomto případě ale ministerstvo pro místní rozvoj rozhodovalo o odvolání ekologických iniciativ, a rozhodlo zamítavě. "Protože neměly být účastníky řízení" řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

Předsedkyně sdružení Jihočeské matky Monika Wittingerová nesouhlasí. "Podle názoru tohoto ministerstva totiž občanská sdružení vůbec neměla být účastníky kolaudačního řízení. Domníváme se, že to je omyl," doplnila.

Milan Nebesář vysvětlil i otázku bezpečnosti. "Podle ministerstva jsou totiž podle paragrafu 126 stavebního zákona jedinými odpovědnými v otázkách skutečného provedení samotné stavby, ochrany života a zdraví osob, ochrany životního prostředí, bezpečnosti práce a technických zařízení jen stavební úřad sám a dotčené orgány státní správy."

A jak budou ekologové postupovat dál? "Zvažujeme další postup včetně právních kroků, to znamená podání žaloby," přiblížila Monika Wittingerová. Kolaudací se znovu bude zabývat krajský úřad.

Dan Moravec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme