Ministerstvo zvažuje vyřadit geriatrii ze základních oborů, lékaři jsou proti

V Česku přibývá lidí s demencí. Alzheimerovu chorobu má zhruba 150 tisíc pacientů. Lidí s nemocemi mozku bude zřejmě přibývat, protože populace stárne. Lékařům se proto nelíbí, že ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že by gerontologii vyřadilo ze základních vzdělávacích oborů. Podle lékařů hrozí, že za 10 až 20 let se o staré pacienty s demencí nebude mít kdo postarat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice | Foto: Tomáš Adamec

„Slyšela jsem nějaký šramot. Manžel byl komplet oblečený, klíče v rukách u dveří, a že cestuje. Bylo velice dramatické ho vrátit do reality, že je vlastně jedna hodina v noci a že to nejde. Nebo zapomněl, že ve sporáku máme plyn,“ popsala před časem Českému rozhlasu Eva Kubešová z Pardubic. Demence se u jejího manžela objevila po šedesátce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se lékařům nelíbí nápad ministerstva vyřadit geriatrii ze základních oborů, zjišťovala redaktorka Iveta Vávrová

Česká populace stárne a lidí s degenerativními nemocemi mozku, například s Alzheimerovou chorobou, bude zřejmě přibývat. Za 45 let bude seniorů dvakrát víc než teď. A lékařů - geriatrů bude také víc potřeba.

Ministerstvo zdravotnictví ale navrhuje geriatrii vyřadit ze seznamu základních oborů. To kritizuje se svými kolegy primářka Božena Jurašková z České gerontologické a geriatrické společnosti.

„Počet geriatrů by měl stoupat, a ne klesat. Stávající stav geriatrů nestíhá pokrýt celé spektrum, protože počet seniorů narůstá,“ vysvětlila Jurašková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gerontologické a geriatrické společnosti se nelíbí, že ministerstvo zdravotnictví zvažuje vyřadit geriatrii ze základních vzdělávacích oborů pro mladé mediky. Mluvila o tom Iva Holmerová, ředitelka Gerontologického centra

„Považujeme to za naprosto nepřijatelné, protože ostatní evropské země zavádějí vzdělávání v geriatrii a my budeme tento obor rušit? Naše populace stárne, ale my stále vzděláváme lékaře jako pro minulé století. Řadíme se tím bohužel mezi rozvojové země,“ uvádí Iva Holmerová, ředitelka Gerontologického centra, zakladatelka České alzheimerovské společnosti a místopředsedkyně Gerontologické a geriatrické společnosti.

Obecný nedostatek lékařů v Česku dopadá podle Holmerové i na odborníky, kteří by se měli starat o lidi s demencí. Jde o geriatry, neurology, psychiatry, psychology, sestry a další. Těchto odborníků není dostatek nikde. Je po nich obrovská poptávka i v zemích západní Evropy.

„S demencí by se mělo dále žít. Není to konec života. Různá onemocnění, která ji způsobují, trvají velmi dlouho. Existují léky, které dokážou odstranit nebo zlepšit některé příznaky demence. Také existuje mnoho psychosociálních přístupů, které mohou zlepšit život lidí s demencí i jejich rodinných příslušníků,“ dodává Holmerová.

Ještě se bude jednat

Ministerstvo zdravotnictví chce zjednodušit vzdělávání lékařů, a proto chce zúžit seznam základních medicínských oborů. Náměstkyně ministra Lenka Teska Arnoštová z ČSSD říká, že o vyřazení geriatrie zatím ještě není definitivně rozhodnuto.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že by gerontologii vyřadilo ze základních vzdělávacích oborů. Mluvila o tom Lenka Teska Arnoštová, náměstkyně ministra zdravotnictví

„V nejbližších týdnech bude finální podoba zákona předložena na pracovní komisi legislativní rady vlády, takže ještě budeme o těchto prioritách jednat ve spolupráci s odbornými společnostmi,“ uvádí náměstkyně ministra.

„Podle statistik od roku 1990 do roku 2015 bylo atestováno pouze 265 geriatrů. Ročně je to zhruba 10 geriatrů, což není mnoho. Chtěli bychom do systému pustit širší spektrum lékařů, kteří se těmto pacientům budou věnovat,“ dodává náměstkyně.

O Alzheimerově chorobě, i o tom, jak je na ní české zdravotnictví připraveno, dnes budou s lidmi diskutovat lékaři v Praze 8 při akci Den pro zdraví.

ČRo, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme